Русенски автоинструктори предлагат промени, свързани с електрическите тротинетки
©
Наредба 18 за обществения ред при ползване на превозни средства на територията на Община Русе забранява движението на индивидуални електрически превозни средства и велосипеди в пешеходните зони. Водачите на тротинетки не могат да се движат с повече 25 км/ч на улицата. Глобата за превишена скорост е 50 лева. Но забраните непрекъснато се нарушават.
Михаела Деткова: "И не знаят, и не се съобразяват, дори и да знаят. Защото е по-лесно да не спазваме никакви правила."
Деница Демирова: "Те карат изключително бързо. Колкото и маневрен да си, времето за реакция е твърде кратко. Ако случайно някой ги бутне по невнимание или нещо стане, е предпоставка, според мен, за много сериозен инцидент."
В същото време санкционираните се броят на пръсти, а недоволните стават все повече, пише БНТ.
Деница Демирова: "Даже съответните органи, които трябва да ги контролират, не успяват да си упражнят функцията, защото са изключително нагли водачите на тези превозни средства и не спират."
А електрическите тротинетки може да са още по-опасни, ако този, който ги управлява, е пил алкохол. Те могат да развиват скорост и над 50 километра в час.
Атанас Николов – автоинструктор: "Употребата на алкохол може да се окаже твърде опасна за самия водач на тротинетката, защото знаете, че с употребата на алкохол самите реакции се забавят."
Нито наредбата, нито законът обаче предвиждат санкция за това, електрическите тротинетки не подлежат и на регистрация.
Теодора Георгиева: "За мене е недопустимо човек да пие алкохол и да кара каквото и да е, даже и колело… 4,00 Доколкото чета в интернет пространството в чужбина вече ще има такава регистрация на тротинетките. Надявам се да дойде и при нас."
Според автоинструкторът Атанас Николов, освен в общинските наредби, забрани и санкции за водачите на тротинетки трябва да се предвидят и в Закона за движение по пътищата, за да има по-голям ефект.