Регионалната организация на евреите "Шалом" в Русе с председател Панайот Тотев отбеляза 81 години от спасяването на българските евреи с кратка церемония по полагане на цветя на паметната плоча, посветена на русенското гражданство, оказало помощ и допринесло за предотвратяване на депортацията на хиляди евреи, съобщиха от Общината.

На събитието присъстваха кметът на община Русе Пенчо Милков, заместник областният управител Георги Георгиев, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, зам.-председателят на местната организация на "Шалом“ Стела Дионисиева, членове на организацията и признателни русенци.

"Най-важните уроци, които днес си припомняме е, че винаги трябва да постъпваме съобразно човешките принципи и да не загубваме достойнството си. Наша отговорност е да помним и да предаваме истината за събитията до младите поколения“, отбеляза Пенчо Милков.

България е една от малкото европейски страни, която успява да спаси от депортиране евреите, живеещи по нашите земи.  На 10 март 1943 година Българската православна църква, в лицето на софийския митрополит Стефан и пловдивския митрополит Кирил предотвратяват депортацията на стотици евреи от Пловдив. В същото време заместник-председателят на Народното събрание Димитър Пешев и 43–ма народни представители разкриват тайната спогодба между България и Третия райх за депортиране на десетки хиляди евреи и осуетяват плановете на нацистка Германия. 

Голяма заслуга за този акт имат и четирима българи от Кюстендил – Асен Суйчмезов, Владимир Куртев, Иван Момчилов и Петър Михалев. В Израел те са признати от мемориала Яд Вашем като "Праведници на света“ – почетно звание, което се дава на хора с нееврейски произход, рискували живота си при спасяването на евреи по времето на Холокоста.