Румяна Толова: Ще създадем програми за наемане на работа на завършващите университета млади хора
©
Пловдив е университетски център - осем университета с близо 40 000 студенти. Безценно богатство, за което само говорим, но нямаме идея как да го използваме. Поне не сме показали като град, че умеем да опазим това богатството.
И какво като сме университетски център с толкова много студенти? Идват младите хора, взимат си дипломите и всеки започва да търси място за реализация - понякога много трудно и невъзможно.
Какво бихме могли да направим като общинска власт? Да създадем условия младите хора да остават тук и професионално да се реализират тук.
Като общински съветник ще работя за създаване на програми, разработени с участието на университетите, частните фирми на територията на града и областта, както и на общината, които да гарантират работа на студентите в III и IV курс. Стипендиантски и стажантски програми, които да позволят на студентите да финансират последните години от образованието си.
Възможно е! Фирмите заплащат обучението на студенти, наемат ги, обучават ги и след завършването остават на работа при тях – за определен период от време. Така ще накараме младите хора да останат да живеят и работят тук, а фирмите ще имат подготвени кадри. Ролята на общинската власт в този процес няма да е само посредническа, защото администрацията също има нужда от млади кадри.
Подобна стипендиантска програма ще бъде много полезна в сферата на общинското здравеопазване, където има най-голям недостиг на кадри.
Ако ще говорим, че Пловдив е университетски център, време е да го покажем и развием!
Ще направим и друго. Очевидна е кризата с места в студентските общежития Пловдив. Някои от тях са необитаеми, а други в лошо състояние. Градът е един от трите университетски центрове в страната - заедно с Варна и София, които изпитват недостиг на леглова база.
На бул. "България" има студентско общежитие, което е на четири етажа и може да приеме 225 младежи. Било е собственост на “Студентски столове и общежития" ЕАД и с решение на общинския съвет на Пловдив през 1998 г. е издаден акт за общинска собственост и към момента е необитаемо. През май 2023-а Общината отново актува територията като своя собственост. През целия период не са правени ремонти в нея и тя остава необитаема.
Националният студентски съвет настоява в новата програма за 2024 г., която правителството прие, за 100 млн. лв. за саниране, ремонт и обзавеждане на студентските общежития, да бъдат заделени средства за ремонт на тази сграда.
Трябва обаче да се реши проблемът с нейната собственост. Общината трябва да я деактува и след това да я прехвърли в полза на университет или “Студентски столове и общежития". Само така ще може да получи средства от държавата по програмата за ремонти.
Това са няколко реални стъпки, които можем за направим за студентите в Пловдив. Аз ще се опитам като общински съветник в новия Общински съвет. Повече млади хора, които учат и остават да работят в Пловдив!
Купуването и продаването на гласове е престъпление!