Със своите високоподготвени професионалисти и традиции община Раднево трябва да остане и утвърди като енергийното сърце на България. Това трябва да се случва с поетапното въвеждане на съвременни технологии, които да осъществят прехода към декарбонизация, но и с ясното условие за осигуряването на работни места и перспектива за региона, заяви президентът Румен Радев пред жителите и гостите на Раднево по случай 60-годишнината от обявяването на населеното място за град. При посещението държавният глава проведе и среща с ръководството на общината, на която беше обсъдено бъдещото развитие на общината и региона.

В приветствието си към жителите и гостите на Раднево президентът открои всеотдайността и волята на няколко поколения за изграждането на "Мини Марица – Изток“, значението на комплекса за националната енергийна сигурност, както и тревогата на местното население за социалната цена, свързана със съдбата на въглищните централи. Енергийната криза ясно показа колко важно е държавата да има собствени енергийни ресурси, високоподготвени специалисти и собствени технологии за производство на електроенергия, посочи президентът.

Румен Радев заяви, че е необходим откровен дебат на национално и регионално ниво за бъдещето на въглищната енергетика в контекста на европейските политики за достигане на въглеродна неутралност на икономиките към 2050 г., като ясно се очертаят социалните последици от тези трансформации. "Моят ангажимент е да се направи всичко възможно за защита на въглищните централи в България и максимално да бъде удължено тяхното функциониране“, посочи държавният глава, като отбеляза необходимостта от плавен преход към декарбонизация.

По случай празника на Раднево президентът пожела на жителите на града с достойнство да продължават да работят за бъдещето на своя регион. В града президентът беше заедно със съпругата си Десислава Радева.