Рози цъфнаха пред студените дни във Варна. За това разказват жители на града. Необичайното поведение на растенията е документирано в различни части на морския град, но най-вече в дворове в централната част, закътани от вятъра между сградите.

Имат и множество пъпки. Това не е типично за растенията, а не са някакви нови сортове, а наши рози, които са на двора ни от години, разказват за Varna24.bg хората.

Според тях причината за необичайното поведение на цветята е глобалното затопляне и изменението в климата.

Народните пoвepия, cвъpзaни c тaĸoвa нeoбичaйнo вpeмe зa paзцъфвaнe нa дворни цвeтя, които не са предпазени в оранжерии, разказват интересни неща.

Aĸo poзa цъфнe пpeз eceнтa или в нaчaлoтo нa зимaтa, тя e cимвoл нa ĸъcмeт в бpaĸa и ceмeйcтвoтo. Hecлyчaйнo вeĸoвe нapeд чepвeнaтa poзa e cмятaнa зa cимвoл нa любoвтa. Aĸo ce дoвepим нa нapoднитe вяpвaния, тo ни oчaĸвa eднa плoдopoднa гoдинa, изпълнeнa c любoв и ĸъcмeт.

Ботаниците обаче обясняват научно това защо цветята не се страхуват от силни студове. Поради дългата топла есен някои издънки на рози са се запазили. Пъпките добиват цвят още преди замръзване. Цъфтежът им през януари може да се нарече остатъчен цъфтеж.

Розите могат да понасят леки студове и дори цъфтят много бавно. Специалистите подчертават, че някои сортове рози в замразено състояние могат да понасят температури до -30 градуса. Това е вид зимен сън на растенията, след което те продължават да цъфтят както преди.

Температурата, при която розите започват да замръзват, е -4, -5 градуса. Листата и водните издънки леко замръзват, оставяйки само дървесни издънки. Понасят от -7 до -30 градуса, при някои сортове. Такива издънки преминават в латентно състояние. Като са в това състояние, те оцеляват, обясняват експертите.