В миналото дрехата е разказвала всичко за човека – семейно положение, възраст и произход. Това каза за "Фокус" Росица Топалова, главен уредник в Етнографската експозиция на РИМ-Бургас. Тя посочи, че на територията на Бургаския регион може да се открие изключително разнообразие както по отношение на носиите, костюмите при старите българи, така и на детайлите в облеклото.

През миналата година екипът на музея успя да сбъдне една отколешна своя мечта и да издаде каталог с традиционните носии от областта, който е наречен "По дрехите посрещат".

"Бургаският регион е един кръстопът с цялата многозначност на това определение – различни етноси, голям брой етнографски групи и много динамични миграционни процеси. В каталога сме се опитали да покажем местното своеобразие на традиционните дрехи – тъкани, кройки, декорация, цялостният облик на композицията. Отделните детайли на украсата имат важна роля в създаването на тези локални разновидности на носиите. Специално място отредихме и на носиите от Странджа. В най-общ план е видно, че в Бургаско е разпространена сукманената женска носия, т.е. основна нейна част е сукманът без ръкави от вълнена тъкан. Интересно е, че жените от етнографската група "рупци" носят два или три сукмана един върху друг. Това те наричат "наполени" сукмани. Останалите елементи от структурата са риза, престилка, пояс и колан. Ризите в Бургаско са от домашно тъкано платно. Туникообразни са, дълги, с богата украса по ръкавите. Престилките също са много разнообразни – различават се по материала, техниката на изработка и багрите. Някои примери са греещата в жълто, оранжево и червено носия от странджанското село Българи; изключително разпознаваемата алена телена ута от карнобатските села Подвис и Лозарево; вадените престилки в ярки цветове от село Факия на тронкската ентографска група; т.нар. "крива" престилка от Козичино, която е на черно-бели ивици. Всичко това показва, че на територията на Бургаския регион може да се види изключително разнообразие както на костюми, така и на техните детайли", посочи Росица Топалова.

Относно мъжкото облекло - то носи характерните особености на традиционния чернодрешнен костюм.

"Основният му състав е от риза, потури и пояс. А в зависимост от семейното положение, възрастта и сезона, се прибавят връхни дрехи и калпак, както и гаетанена украса, която е особено богата при ергените и младите женени мъже. Затова казваме, че по дрехите посрещат. В миналото по дрехите е можело да се разпознае всичко за човека – социално положение, от кое населено място идва и на каква възраст е", добави етнологът.