Родопският драматичен театър се присъединява към националния протест на творците
© Фокус
Той поясни, че всички културни институти са призовани да се включат в протеста. "Това е символичен протест в Деня на будителите, защото ние като културни дейци, като културни работници и като будители сме принудени да работим и да творим при нечовешки условия да не говорим за заплащането в сектора. Затова Смолянския театър се присъединява към националния протест, в който ще протестират колеги от всички области на културата. В Смолян няма да има протест, ние подкрепяме колегите единодушно, но само виртуално, защото нямаме възможност за реални протестни действия“, поясни Бозуков.
Основните искания на артистите са първо да бъде променена методиката, по която се финансират държавните театри, защото тя в момента е еднаква за всички. "Има области, каквато е нашата Смолянска област, която е с усложнена демографска характеристика – тя е гранична област, населението е много по-малко отколкото в другите области, в които има държавни театри. Субсидията обаче е една и съща, както за Пловдивския театър, където билетите варират от 25 до 40 лв., така и за Смолянския, където билетите са максимум от 15 лв. Това трябва да се промени, защото условията при които работим ние са много по-сложни от тези, в които работят да кажем в Пловдивския, в столичните театри и другите провинциални театри, които работят при други условия на публика, на финансиране“, отбеляза Бозуков.
Той допълни, че искат да бъдат повишени субсидиите за независими проекти. "Все пак да се помисли за това, че хората на изкуството работят за мизерни заплати. Един библиотекар взема 800 лв., а заплатите в сектора театър също не надвишават с много 1000 лв., даже в някои случаи не ги и надвишават. Така че искаме някакви справедливи възнаграждения, които да бъдат адекватни на времето, в което живеем. Да се има предвид, че трудът на актьора е специфичен. Ние не отиваме на работа в 8:30 и не си тръгваме в 17:30 часа от учреждението, в което работим. Работим при нечовешки условия понякога, при незатоплени сгради и зали. Рискът от професията ни е много сериозен, работим дълго време на изкуствено осветление, в непроветриви помещения“, каза още Мариан Бозуков.