Рибарската общност в Приморска Добруджа получи най-много средства за внедряване на нови инвестиции и научни разработки, съобщават от Държавен фонд "Земеделие". По два проекта на Община Балчик, които са част от Стратегията за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) "Шабла – Каварна – Балчик“, са изплатени общо 443 853 лв., предаде репортер на "Фокус".

Договорите са подписани по мярка "Инвестиции в многообразна публична инфраструктура, свързана с рибарската общност и морския потенциал на територията" по Програмата за морско дело и рибарство (ПМДР) 2014-2020. Изплатената субсидия за първия проект възлиза на 357 097 лв. 

Средствата покриват част от разходите, направени за вече изградената зона за спорт и отдих в кв. "Балик“ в Балчик. Тя е разположена на площ от 28 дка. За втория проект, който е за опазване на културните ценности и съхраняване на традициите в рибарския район, са оторизирани 86 738 лв. 

Изплатени са над 1,7 млн. лв. на 11 бенефициенти по Програмата за морско дело и рибарство.  Пет от тях изпълняват публични проекти, между които са и двата на Община Балчик, останалите 6 са договорили безвъзмездна финансова помощ от Европейския фонд за морско дело и рибарство за реализиране на частни инвестиции. 

Повишен интерес към Програмата за морско дело и рибарство отчитат в област Добрич през последните години от екипа на Областен информационен център. За предходния програмен период тази програма е сред водещите за областта със 74 сключени договора. 

Само през миналата година по ПМДР в областта са стартирали 21 проекта с общ бюджет 1 998 938 лв. Общият бюджет на всички 74 договора възлиза на 18 630 706 лв. На територията на Приморска Добруджа работи и Стратегията за местно развитие на Местната инициативна рибарска група (МИРГ) Шабла - Каварна - Балчик с бюджет над 3 910 000 лв. за предходния програмен период.

Изработен е каталог "Символите на историческото, природното и морско културно наследство на територията на МИРГ". Осъществени са множество обучения в различни направления - за водолази, за водни спасители на плувни басейни, водни паркове, открити водни площи и море, както и по професията "Техник по промишлен риболов и аквакултури". Създаден е Морски клуб в рибарско селище Кария в община Шабла. Планирано е създаване на рибарско селище край село Крапец в същата морска община.

Жулиета НИКОЛОВА