Николай Мелемов за проучване възможностите за създаване на общинско търговско дружество по реда на Търговския закон или създаването на общинско предприятие по реда на Закона за общинската собственост, занимаващо се с дейности по събиране, третиране и обезвреждане на отпадъци ще бъде гледана на предстоящото заседание на Общинския съвет през следващата седмица, предаде репортер на "Фокус“.
В докладната се посочва, че Община Смолян в съответствие с изискванията на Закона за управление на отпадъците и Законът за местните данъци и такси, осигурява на населението услуги по събиране, извозване и обезвреждане на битови отпадъци в депо, както и дейности по поддържане чистотата на територията за обществено ползване. Изпълнението на тези дейности е възложено на външни изпълнители.
Тези услуги се финансират от приходите формирани от такса за битови отпадъци и тенденцията е разходите да се покриват със средствата набрани от тази такса.
Кметът на Смолян припомня в предложената докладна записка, че през 2020 г. Община Смолян, след решение №302/24.09.2020 г. на Общински съвет – Смолян и след проведено обществено обсъждане, е окомплектовала и изпратила преписка за поемане на дългосрочен заем от ПУДООС за финансиране покупката на материални активи, което е първа стъпка от създаването на Общинско предприятие за дейности с отпадъци. След проведени множество кореспонденции с ПУДООС такъв заем беше отказан. От 2020 г. Община Смолян многократно е търсила финансиране по разни програми, които да обезпечат тази дейност, но такива програми не бяха обявявани.
С оглед на промени в законодателство по отношение на дейностите с отпадъци, законодателя задължи кметове на Общини да изградят система за разделно събиране на биоотпадъци, която система да обхване цялото население на Общината, а не частично. В тази връзка Министерството на околната среда и води обявиха процедура за кандидатстване за изграждането на такава система. Целта на процедурата е осигуряване на съществен принос към изпълнение на изискванията след 2023 г. за задължително разделно събиране на биоотпадъците, за постигане на целите към 2030 г. за разделно събиране и рециклиране и за намаляване на количествата депонирани битови отпадъци. Индикативната стойност на проекта е около 4 млн. лв.
Към настоящият момент има обявени още две процедури, както следва:
- №BG16FFPR002-2.005 "Рекултивация на регионални депа / клетки на регионални депа за битови отпадъци - втора“ по Програма "Околна среда“ 2021 – 2027 г. с индикативна стойност един милион лв.;
- "Зелени мерки в градска среда“ по Програма "Околна среда“ 2021 – 2027 г. с индикативна стойност около 3 млн. лв.;
- Кандидатстване пред МРРБ за изграждане на площадка за временно съхранение на ИУГ, строителни отпадъци, едрогабаритни отпадъци, опасни и друг вид отпадъци формирани от територията на община Смолян - с индикативна стойност около 8 млн. лв.. Изграждането на така площадка е задължение съгласно чл.19, ал.3, т.5, т.9 и т.11 от Закона за управление на отпадъците;
Кандидатстването на Община Смолян по горецитираните проекти създават добра основа за самостоятелно осъществяване на дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в община Смолян и по експлоатацията и поддръжката на Регионалното депо за твърди битови отпадъци "Теклен дол“, и постигане на ресурсно обезпечаване ( с технически и човешки ресурси и материална база).
Други потенциални източници на финансиране са използването на отчисленията и обезпеченията по чл.60 и 64 от ЗУО натрупани по сметките на РИСОВ-Смолян, както и такса битови отпадъци, както и финансови инструменти.
От 2020 г. до сега, Община Смолян има и подобрени финансови показатели, дългът е намалял значително от 10 721 786 лв. към 31.12.2020 г. на 5 206 310 към 30.06.2024 г., а просрочените задължение за същият период от 323 145 лв. на 49 962 лв.. Това е един от съществените индикатори, че във финансово отношение показателите на Община Смолян се подобряват и вече може да се предприемат действия за създаването на общинско търговско дружество, респ. общинско предприятие.
В дългосрочен план създаването на общинско търговско дружество, респективно общинско предприятие би имал положителен ефект върху такса битови отпадъци.
Във връзка с въвеждане на новия начин на определяне на такса битови отпадъци и подобряване качеството на предлаганите услуги, е необходимо да бъдат предприети действия за създаване на нова организационна структура за изпълнение на дейностите свързани с отпадъци.
Настоящата докладна записка има за цел Общински съвет – Смолян да даде своето съгласие за започване на действия за проучване възможността за самостоятелно осъществяване на дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и поддържане чистотата на териториите за обществено ползване в община Смолян и по експлоатацията и поддръжката на Регионалното депо за твърди битови отпадъци "Теклен дол“, и постигане на ресурсно обезпечаване (с технически и човешки ресурси и материална база).
Предложението е срокът за провеждане на проучването и изготвяне на необходимите анализи да не е по-късно от 31 март 2025 г.
Докладна записка от кмета на Смолян Решават дали да започне проучване на възможностите за създаване на общинско предприятие по чистота в Смолян
© Фокус