Рекорден ръст на посетителите на природната забележителност Чудните мостове отчита община Чепеларе през 2024 г., съобщи за "Фокус“ Даниела Сивенова – началник отдел Туризъм, спорт, младежки дейности, транспорт и търговия“ в местната администрация. През изминалата година красивите мостове са били разгледани от 39 317 туристи, при 23 745 през 2023 г.

Сивенова отбеляза, че природната забележителност вече има изградено и видеонаблюдение. Хората, които работят там пък дават ежемесечна статистика за многобройните посетители, дошли да видят красотите на Родопа в района на "Чудните мостове“.

Това е един от най-интересните природни феномени в България, който се намира на 16 км от главния път Чепеларе – Пловдив, на отбивката за село Забърдо. Чудните мостове са сред вековна смърчова гора на 1450 м в горното течение на р. Айдарско дере (Дълбок дол). Представляват естествени скални мостове, образували се в продължение на хиляди години.

Смята се, че някога там е имало дълбока карстова пещера, образувана от многоводна река. Вероятно силно земетресение е станало причина таванът й да се срути. В последствие бурните води на реката са отнесли отломките и така се появили един до друг двата естествени мраморни моста. По-големият от тях е с обща дължина 96 м и височина 70 м. Сводът му се извисява на 45 м над реката, а мраморният блок, от който е изграден, е широк 12-15 м. В стените му има две свързани една с друга пещери и множество карстови кухини, където намират убежище птици и прилепи. Вторият мост се намира на около 100 м надолу по дерето и е с височина 50 м.

Пространството около мостовете е обезопасено с парапети, изсечени са каменни стъпала за  улеснение на посетителите.