Рекорден брой деца, отглеждани в приемни семейства в област Смолян, са осиновени през 2024 г. Това съобщи за "Фокус“ Петя Пампорова – директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане“ – Смолян. "41 са осиновяванията от български осиновители, а три са международните осиновявания, при които децата са намерили семейства в чужбина. Те са доста повече, в сравнение с предходните години и може да се каже, че област Смолян е в челните места по брой осиновявания през 2024 г. Миналата година те са били 28 български и 6 международни, през 2022 г. са били 27 български и 8 международни, през 2021 г. са били 22 български и 9 международни“, поясни Пампорова.

Тя уточни, Съветът по осиновяване избира кои ще са осиновителите за децата и тази година са успели да улучат от първия път най-подходящите семейства за децата. "Тази година имаме и друг рекорд – успяхме да намерим осиновители на две момчета и едно момиче, които са биологични братя и сестра и едно семейство ги осинови и трите, което се случва много трудно и рядко. Имаме и осиновяване на две двойки близнаци в България. Всички тези деца са отглеждани в приемни семейства на територията на област Смолян“, обясни Пампорова.

Тенденцията българите да продължават да настояват на детето да е възможно най-малко продължава. С промяна в семейния кодекс, която настъпи тази година между осиновителя и осиновения обаче трябва да има максимум 50 години разлика и няма как хората, които например са над 50-годишна възраст да осиновят бебе, а трябва то да е малко по-голямо на възраст, посочи Пампорова. "Понякога кандидат-осиновителите проявяват недоволство, но това е по закон и трябва да се спазва. На последните срещи имаше две по-големи деца предложени за осиновяване и имаше видимо недоволство от страна на кандидат-осиновителите, че им предлагаме по-голямо дете, но законът казва това. Затова там направихме и отказ“, допълни директорът на "Социално подпомагане“ - Смолян.  

Тя отбеляза, че при чужденците няма никакви проблеми с възрастта на детето. "За тях няма значение както възрастта, така и цвета на кожата на детето и неговия произход, дори и да е със заболяване няма проблеми. Имаме двама биологични братя на 14 и 15 години, които са осиновени в САЩ и намериха своето семейство там през тази година“, посочи Пампорова.  

Приемните семейства в област Смолян са 56. Към момента в 45 семейства са настанени 46 деца и свободните ни към момента са 11. Решение на осиновителите е дали ще поддържат връзка с приемното семейство и 90 % от семействата в Смолянско поддържат такава, включително и осиновените в чужбина поддържат връзка.   

Пампорова отбеляза, че в област Смолян няма изоставени деца след раждането. През тази година има само едно, но жената, която го е изоставила не е родом от региона, а от друга област.

"Безкрайно съм благодарна на приемните семейства, защото се справят с всичко – с неглижирани деца, със занемарени деца, с деца на 3 дни, взети от болницата“, каза още директорът на "Социално подпомагане“ - Смолян.