Библиотеката в Смолян стартира изпълнението на проект "Регионална библиотека "Николай Вранчев" – Смолян – център за дигитализация на съдържание с местно културно значение". Това обяви на пресконференция директорът на културната институция Светлана Хаджиева, предаде репортер на Радио "Фокус" - Смолян.

Проектът ще се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" по "Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти" в рамките на 16 месеца. Бюджетът му е на стойност 26 997,86 лв. от които 78% - 21 158,60 лв. са осигурени от Фонда, а 22 % - 5 839 лв., е общата стойност на собствения финансов и нефинансов принос на библиотеката, поясни Хаджиева.

Тя припомни, че през 2017 г е започнал процеса по дигитализация в институцията. "Успяхме да дигитализираме всички периодични издания до 1944 година и голяма част от колекциите книги на известни автори краеведи от региона. Издания са качени в дигитална библиотека на сайта ни. Благодарение на това голяма част от краеведите и потребителите, които се интересуват от тази дейност имат възможност да ползват тези ресурси от цял свят. Тези източници се съхраняват и като дигитални копия“, обясни Хаджиева.

Тя допълни, че всичко това и факта, че ползването на книжните издания се захабява и някои стават и невъзможни за ползване, ги е мотивирало да предприемат стъпки за закупуване на оборудване за помещение, в което да бъде обособен център, в който да се съхраняват изданията и това ще стане с реализацията на проекта. "Ще закупим професионален скенер, който ще даде възможност да дигитализираме периодични издания с формат А3 плюс. Ще започнем с вестник "Родопски устреми“ и продължението "Родопски вести“. Така ще го съхраним не само за идните поколения, но и ще се ползва като дигитално съдържание“, посочи директорът на библиотеката.

Основните цели на проекта са утвърждаване на Регионална библиотека като дигитален център в областния град с устойчиво създаване на нова услуга, ангажиране на партньорски организации към процеса на дигитализация на материали и колекции, осигуряване на непрекъснатост в дигитализацията на библиотечни документи от фонда на библиотеката.

Дигиталният център ще се разположи в помещение от 50 м2, което ще се ремонтира изцяло. Планира се закупуване на оборудване - планетарен скенер и 1 компютърна конфигурация на обща стойност – 20 749,60 лв. Това е най-голямата инвестиция по проекта. Основните предимства на новата скенер машина са: възможността за сканиране на документи с размер над А3,  безопасност при боравене както за потребителите, така и за документите - без UV и инфрачервено лъчение. По проекта ще бъда обучени четирима служители за работа със специфична техника.

Предвижда се създаване на дигитален архив от 4289  библиотечни единици, притежание на Регионалната библиотека и минимум 500 бр. материали на партньорите по проекта. 

Хаджиева уточни, че чрез проекта целят и насърчаване и създаване на партньорства с организации, пряко ангажирани с развитие, съхранение и популяризиране на културно-историческото ни наследство. Съгласие за партньорство и включване в проекта, изразяващо се в дигитализиране на собствени материали е получено от три местни организации – Художествена галерия Смолян, Професионална гимназия за приложни изкуства - Смолян и НЧ"Кирил Маджаров-1866".

Популяризиране на новата услуга и привличане на други потребители ще се осъществи  чрез организиране на четири срещи в Златоград, Мадан, Девин и Смолян в последните месеци на проекта.

Директорът на библиотеката в Смолян обобщи, че ефект от реализирането на проекта ще бъде върху широката общественост и той се изразява в повишаване информираността за дигиталния ресурс, с който разполага институцията, възможностите за достъп до него и възползване от новата библиотечна услуга. "Проектът ще повиши културния потенциал на библиотеката като й създаде устойчив имидж на предпочитана среда за създаване на дигитално съдържание с местно значение. Национален фонд "Култура“ ще утвърди сред обществеността ролята си на пазител на културна памет и опосредстващ развитието на българската култура“, каза още Хаджиева.

Нели ГЕРГЬОВСКА