Нова проверка на фаталния участък край Телиш, където при катастрофа загина 12-годишната Сияна. На отсечката Радомирци - Телиш се извършват следствени експерименти. Разследващите взеха ядки от пътната настилка.

Това са проби, които ще изследват колко качествен и дебел е бил асфалтът и асфалтовото покритие преди инцидента.

На място пристигна и екипът на Европейския център за транспортни политики.

От техните констатации стана ясно, че не се оправдава написаното от Пътната агенция, че пътят е в добро експлоатационно състояние.

Това, което на пръв поглед се забелязва е, че на места коловозите, които са се оформили в 20-годишния асфалт от тировете, са толкова дълбоки, че водата не може да преминава спокойно към банкета и от там към канавките, което създава опасност от аквапланинг.

На места знаците са на повече от 10 години. Регламентът изисква след 10-ата година те да бъдат подменяни.

Маркировката също не отговаря на изискванията. Потвърждава се и засега е една от водещите версии, че кръпките по шосето са една от основните причини за този тежък инцидент.

Това е път с много проблеми. Образували са се коловози с почти 10 сантиметра дълбочина на места. Това е предпоставка за задържане на вода. Втори проблем - пътни знаци на над 10 години. Трети проблем - липсата на светлоотразителност на маркировката. Четвърти - земните откоси, които са затревени и водата не може да отиде в канавките, което е много съществен проблем", заяви пред обществената телевизия Диана Русинова, председател на Европейския център за транспортни политики.

Следствените действия продължават и не е ясно колко време ще остане затворен пътят. Трафикът към столицата се пренасочва по обходни маршрути.