Развитие на креативните индустрии бяха обсъдени днес във Варна. Работната среща бе с участието на кмета на града Иван Портних, министъра на иновациите и растежа Милена Стойчева, с министъра на туризма Зарица Динкова и със зам.-министъра на културата Виктор Стоянов, предаде репортер на "Фокус".

Обсъдиха се теми свързани с иновации в сферата на туризма и културата, заяви кметът на Варна. Градът е носител на иновации. За това обсъдихме въпроси за промоция на туризма и културата, допълни той.

Това е развитие на Дълбоко технологичния иновационен порт Варна (Varna Deep Tech Innovation Port), чийто начало бе дадено миналата година.

Това е развитие на дълбоко технологична иновационна долина. Варна е втората такава в Европа, след тази в Саламанка, Испания. Целите и дейностите на Дълбоко технологичен иновационен порт Варна са в унисон с новата иновационна стратегия на Европейския съюз (New Innovation Agenda). Стратегията цели увеличаване на предприемаческия капацитет и конкурентоспособност посредством изграждането на мрежа от центрове в различни региони на Европа, специализирани в създаването и развитието на дълбоко технологични иновации в различни области.

Основната цел на инициативата е да превърне Варна в притегателен център за създаване и внедряване на дълбоко технологични иновации, които да спомагат за подобряването на социално-икономическото развитие на региона, България и Европа посредством засилено взаимодействие между различни заинтересовани страни – академия, бизнес, стартъп, младежки организации, местна администрация и др.

Изборът на Варна е логичен заради уникалните конкурентни предимства на региона. За първи път на национално ниво се говори за това, обясни на свой ред министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева. Това е развитие на нов продукт - дестинация за иновации, култура, творчество. Усилията ни ще бъдат насочени към синергия и отключване на високи технологии в сферата на културата и иновациите, създаването на нови бизнесмодели, допълни тя.

Сред нашите експерти най-конвертируеми в света са тези от IT-сектора и музикантите, допълни пък зам.-министъра на културата Виктор Стоянов. Това е абсолютно нов подход за подпомагане на културните специалисти и институти. Целим ребрандиране на този сектор. Чрез нашата среща във Варна даваме добър сигнал за хората, заети в сферата на културата, допълни зам.министър Стоянов.

Дълбоко технологични иновации ще бъдат създавани не само във Варна, но и в други региона у нас. Варна е първа, каза министър Стойчева. Тя допълни, че още от следващата седмица ще стартират работни групи с културни институти по тази тема.

За първи път имаме взаимодействие между държава и местна власт, допълни министър Стойчева.

Имаме дългосрочна идея. Работим стратегически, каза кметът на Варна Иван Портних

Сред основните компоненти на Дълбоко технологичния иновационен порт като екосистема са - университетите и научноизследователските структури, големите бизнес организации, местната и държавната администрации, инвестиционни фондове, високотехнологични компании, дълбоко технологични чуждестранни екосистеми и др.