Разкриха причината за замърсяването с фекални води в района на Първа буна във Варна
© Facebook
Както "Фокус" първи съобщи предният вторник нечистотии шурнаха по част от Крайбрежната алея. Тогава по нашия сигнал губернаторът разпореди проверка.
Днес от Областна администрация изпратиха информация по нея. Публикуваме я без редакторска намеса:
Във връзка с публикации в медиите и получен на 18.07.2023 г. сигнал от граждани за замърсяване с фекални води на морския плаж, в района на Първа буна, по разпореждане на Марио Смърков - областен управител на област с административен център Варна служители на Областна администрация извършиха проверка на 19.07.2023г., при която установиха:
1. От северната страна на кръговото движение, разположено срещу "Първа буна“ е констатиран разлив на отпадни води, които по гравитачен път се вливат в близкия залив;
2. Разливът на отпадни води не е постоянен, а на определени периоди от време, като миризмата е със силно изразен животински характер (миризма с високи концентрации на азот). Визираната миризма на животински изпражнение и урина е констатирана и до канализационната шахта, разположена срещу сградата на Природонаучния музей, който е част от Регионално историческия музей - Варна;
3. Сградата на Природонаучния музей, както и много голям участък от "ИСТОРИЧЕСКОТО ЯДРО НА МОРСКАТА ГРАДИНА“ – изключителна държавна собственост, представлява ПИ 10135.2561.1 – предоставен безвъзмездно в управление на Община Варна, са заградени от масивна ограда. В северозападната част на заградения участък има изграден и функционира "Контактен парк "Зайо““, представляващ частна зоологическа градина, в която се отглеждат голямо количество животни: кози, понита, зайци и други.
Визираните животни ежедневно генерират големи количества отпадни води и изпражнения, за които не е ясно къде и как се депонират, и които се явяват като най-вероятният причинител на гореописаното замърсяване.
Предприети са действия по изясняване от компетентните институции, сред които Община Варна, РИОСВ и други: на какво основание е заградена голяма част от Морската градина, в района на Природонаучния музей; кой е дал разрешение на частно дружество да изгради и оперира частна зоологическа градина в изключителната държавна собственост; как се отглеждат гореописаните животни и къде се депонират отпадъците, които те генерират.
Обществеността ще бъде своевременно информирана за резултата от предприетите действия.