Разкопаха за водопровод, а откриха останки от джамия
©
Храмът е разрушен преди над 100 години от мощно земетресение в региона. Части от него са разкрити по време на проучвания, които се правят заради изпълнението на голям инфраструктурен проект на Община Велико Търново. Става въпрос за дейностите, които предвиждат подмяна на водопроводна и канализационна система, изграждане на два нови моста в подножието на Царевец и рехабилитация на уличната мрежа.
След като работници попадат на находката, местната администрация се свързва с доц. Мирко Робов от търновския филиал на Археологическия институт при БАН, който стартира "спасителна мисия“.
"Джамията е била издигната върху самата брегова ивица, по десния бряг на Янтра, непосредствено югоизточно от моста. Той е известен като мостът на Феруз бей. Няма данни кога точно е била построена, за да обслужва мюсюлманското население в тази част от Търново, но функционира до голямото земетресение на 14 юни през 1913 година“, разказва археологът, като допълва, че трусът разрушава около 70% от сградите в града. Сред тях е и въпросната джамия.
"Запазена е на фотографии от времето непосредствено преди земетресението, като на снимки след природния катаклизъм вече е в руини. В известния План на старо Търново обнародван през 1910 година от Карел Шкорпил, джамията е локализирана и обозначена като Сарачилар джамия", разкрива доц. Робов.
За да се разкрие целият храм е необходимо да се премахнат различни улични настилки, полагани в различни периоди от време.
Към момента се знае, че градежите са доста солидни и в тях са вложени големи, добре обработени камъни, споени с хоросан.