Заместник-кметът на район “Витоша" инж. Красимир Джамбазов обяви създаването на първата енергийна общност в София.

Ето какво написа той в личния си профил във Facebook:

Приятели и съграждани, още при встъпването ми длъжност като зам.-кмет на район "Витоша“ в екипа на арх. Зарко Клинков, кмет на район "Витоша" си поставих личен приоритет – София да бъде следващият град със собствена енергийна общност по примера на Габрово и Бургас.

Щастлив съм да съобщя, че след много усилия и положен труд сме на крачка този приоритет да стане факт! И съвсем скоро да имаме споделена електроенергия в името на по-екологичен начин за нейното използване.

Какво означава това?

Най-общо енергийната общност са хора, които заедно произвеждат енергия и така постигат определена автономност от големите производители. Това е широко разпространена практика в Европа за производство на чиста енергия от възобновяеми източници, която щади климата и околната среда. В същото време тази енергия е в ръцете на гражданите, а не на големите компании.

Съвсем скоро ще ви разкажа повече детайли как на практика става това и по какъв начин можете да се присъедините към новосформираната енергийна общност във вашия квартал. А междувременно изказвам искрени благодарности на екипа от експерти за енергията и усилията да направим заедно тази голяма стъпка за бъдещето на производството и потреблението на електроенергия в столицата. Вярвам, че местната власт трябва да бъде двигател за децентрализирана енергетика.

Разкривам малко за проекта - той включва изграждане на първата в София фотоволтаична централа по модела на енергийната общност върху покрива на общинска сграда. Тя, разбира се, ще бъде в район "Витоша".

Безспорно енергийната общност има своите финансови предимства. Но по-голямата ни мотивация е, че тя носи важно послание – да споделим енергията си с цел опазване на околната среда и ефективност на ресурсите.

Енергийните общности представляват важна стъпка към устойчиво и екологично бъдеще. Те предоставят възможности за активна ангажираност на гражданите в енергийния преход и показват как местните инициативи могат да имат глобално въздействие.

В следващите седмици ще споделим с вас конкретните технически и организационни детайли относно стъпките за включване в енергийната общност.