Грипната епидемия на територията на област Велико Търново бе удължена със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция д-р Евгения Недева, предаде кореспондент на "Фокус“. Повод за това е постоянно увеличаващата се заболеваемост от грип и остри респираторни заболявания. За периода 27 януари – 2 февруари стойностите на заразени са 175,29 на 10 000 души население, при 165,18 на 10 000 при обявяване на грипната епидемия на 27 януари.

"Най-висока е регистрираната заболяемост във възрастовите групи 0 – 4 г. (808,82 на 10 000 души население) и 5 – 14 г. (508,47 на 10 000 души население), следвани от групите 15 – 29 г. (237,84 на 10 000 души население), 30 – 64 г. (96,12 на 10 000 души население) и над 65 г. (16,22 на 10 000 души население).  Предвид задържане на заболяемостта от грип остри респираторни заболявания (ОРЗ) на високи епидемични нива, нарастване на хоспитализираните болни с усложнения от грип и ОРЗ (по данни на лечебните заведения за болнична помощ), доказана циркулация на грипни вируси от Националната референтна лаборатория "Грип и ОРЗ“, на 3 февруари беше проведено заседание на Областния оперативен съвет за борба с грип и ОРЗ., на което беше взето решение за удължаване на временните противоепидемични мерки“, уточняват от Регионалната здравна инспекция.

Мерките остават същите:

1. В лечебните заведения за болнична помощ:

- Преустановяване на свижданията в лечебните заведения. Допускат се изключения в ситуации на терминално болни пациенти;

- Ръководителите на лечебните заведения да организират работата в съответствие с разписаните мерки в Комплексния план за борба с грип и остри респираторни заболявания на РЗИ – Велико Търново.

2. В лечебните заведения за извънболнична медицинска помощ:

- Преустановяване на плановите консултации на здрави бременни жени и деца;

- Преустановяване на профилактичните прегледи и задължителните имунизации и реимунизации.

3. Провеждане на стриктни ежедневни проверки (филтър) в училищата, детските заведения (детски градини и детски ясли) и извънкласни форми на обучение за недопускане на деца и ученици с клинични симптоми на грип и ОРЗ. Откритите болни деца и ученици се връщат по домовете, а заболелите лица от персонала не се допускат на работа. Извършване на засилена текуща дезинфекция на повърхности и предмети и често проветряване на помещенията.

4. Преустановяване на свижданията и провеждане на ежедневни проверки (филтър) в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и такива за социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни за наличие на потребители и персонал с клинични симптоми за грип и ОРЗ, като заболелите лица от персонала не се допускат на работа.

5. Задължително носене на медицинска маска за лице от медицинския и немедицинския персонал в лечебни заведения, както и от пациентите, посещаващи лечебните заведения.