РИОСВ-Стара Загора разреши производството на формалин край Казанлък
© РИОСВ
"Основната дейност на Кастамону България е производство на плочи от дървесни частици – ПДЧ. Фирмата предвижда разширение и модернизация на действаща инсталация за производство на смоли и изграждане на нова инсталация за производство на формалин – суровината, която им е необходима за смолите. Капацитетът на инсталацията за формалин с концентрация 60% ще бъде 164.4 тона на ден или до 60 000 тона на година.
Едновременно с това се въвежда производство на нови продукти – освен карбамид-формалдехидна смола, която и до момента е произвеждало за нуждите си, предприятието ще произвежда още меламин-формалдехидна смола и меламин-карбамид-формалдехидна смола. Производственият капацитет на инсталацията за производство на КФС (карбамид-формалдехидна смола) ще се увеличи от 43 800 т/г. на 79 500т/г., а на новите продукти - меламин-формалдехидна смола (МФС) и на меламин-карбамид-формалдехидна смола (МКФС) ще бъдат съответно – 8000 т/г. и 500т/г., т.е. общият капацитет на инсталацията за производство на смоли се променя на 88 000 т/г. Готовите смоли ще се съхраняват в 12 резервоара с обем от 35 до 300 кубични метра.
За производствените си нужди предприятието черпи вода от река Габровница, като разрешеният лимит досега е бил 150 хил. кубични метра на година. След реализация на инвестиционното намерение не се предвижда изменение на действащото Разрешително за водовземане от повърхностен воден обект - р. Габровница. Изчисленията обаче показват, че само за новата инсталация за формалин ще са нужни до 90 хил. кубика вода годишно", пише в обосновката на РИОСВ-Стара Загора.
В решението на регионалната екоинспекция, издадено въз основа на доклада по ОВОС е отбелязано, че предприятието е с нисък рисков потенциал по отношение на околната среда и здравето хората. То може да се обжалва в 14-дневен срок пред министъра на околната среда и водите или пред Административен съд-Стара Загора.
"Фокус" припомня, че намерението на фирмата да изгради инсталация за производство на формалин, както и да увеличи продукцията си, предизвика гражданско недоволство и протести на хората от близките до предприятието населени места. Жителите им се опасяват, че по този начин предприятието променя дейността си от дървообработващо в химическо.
Вероятно протестите на недоволните жители от селата Горно и Долно Сахране, Голямо Дряново, както и други населени места в Розовата долина, ще продължат.
Рени АТАНАСОВА