Приключи 46 –тото среднозимно преброяване на водолюбиви птици, в което и през тази година участва експерт на шуменската екоинспекция. Това съобщиха от РИОСВ - Шумен. На територията на шуменска и търговищка области представителите на РИОСВ-Шумен и Българското дружество за защита на птиците са обходили язовирите Шумен, Дибич, Фисека, Лозево, Мараш, Поляница, Съединение, Ястребино и Тича. В 22 точки на водните обекти са наблюдавани птици от видовете: Зеленоглави патици, Зимно бърне, Средиземноморска жълтонога чайка, Бял ангъч, Голям корморан, Малък гмурец, Сива чапла, Голям гмурец, Голяма бяла чапла, Шилоопашата потапница, Фиш, Лиска, Кафявоглава потапница и Сива патица.

През тази година експертите констатираха увеличаване броя на водолюбивите птици в яз. Тича. При запазено видово съотношение броят на пернатите се е увеличил на 1 734 бр., сравнено с 1 007 бр. за 2021 г. Повече водолюбиви екземпляри са преброени и в язовирите Шумен, Фисека и Поляница. Приблизително еднакъв остава броят на видовете в яз. Съединение, които през тази година са 651 бр., сравнено с 665 бр. за 2021 г. През тази година са намалели пернатите в яз. Лозево, яз. Мараш и яз. Ястребино, а яз. Дибич е напълно пресъхнал поради ремонтна дейност.

Среднозимното преброяване на водолюбивите птици се провежда от 1967г. в почти всички европейски държави. Събраните данни ще бъдат изпратени към Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие. Целта е установяване на числеността на зимуващите в България водолюбиви птици и определяне на най-важните водоеми и територии за тях.