Окръжната прокуратура в Стара Загора промени мярката за неотклонение на началника на Регионалното управление на образованието в Стара Загора Татяна Димитрова от задържане под стража в парична гаранция в размер на 2 хиляди лева, научи "Фокус". Това е станало още в петък, 10 ноември, тъй като заради тежкото си здравословно състояние 62-годишната Димитрова се нуждае от специфично лечение.

Вчера Апелативен съд-Пловдив потвърди определение на Окръжен съд-Стара Загора, с което е взета мярка за неотклонение "задържане под стража“ спрямо Георги Паликарев. Той е обвинен, че заедно с директора на Регионалното управление на образованието в Стара Загора Татяна Димитрова е извършил две престъпления, съобщиха от институцията.

Обвиняемата Димитрова  и нейният защитник са оттеглили частната си жалба срещу определението  на първоинстанционния съд, с която спрямо нея е взета мярката за неотклонение "задържане под стража“, поради отпадане на правния интерес от обжалване на съдебния акт. С постановление от 10.11.2023 г. на прокурор от Окръжна прокуратура - Стара Загора, определената й  от съда мярка за неотклонение е изменена от "задържане под стража“ в  "парична гаранция“ от 2 000 лева. Поради това, Пловдивският апелативен съд прекрати производството по частната жалба на  обвиняемата Татяна Димитрова.

Срещу Паликарев са повдигнати обвинения за това, че през периода от 2017 год. до 2023 год. се сговорил с Димитрова да извършват престъпления с цел да набавят имотна облага, като се възползвали от служебното положение на директора на РУО. Мъжът е обвинен, че е принуждавал директори на училища в региона да сключват договори с посочена от него фирма за доставка на безплатни закуски, обяд, извършване на строително монтажни работи и др. Деянията са наказуеми с “лишаване от свобода“ до шест години.

Апелативните съдии приеха, че от събраните до момента доказателства – постановление за привличане на обвиняеми лица, протоколи за разпит на обвиняемите, протокол за разпит на свидетели, може да се направи извода, че е налице обосновано подозрение в голяма степен за съпричастност на Г. П. към обвиненията, които са му повдигнати. Г. П. няма постоянен адрес, не притежава недвижимо имущество, живее в квартири на различни адреси в Стара Загора, които постоянно сменя. Не работи и използва леки автомобили на чужди лица. Налице са данни, че е хазартна личност с избухлив характер и е склонен към пререкания и саморазправа с лица, с които не е в добри отношения.  За това съдът прие, че  има реална опасност да извърши престъпление при по-лека мярка за неотклонение.

Определението на Апелативния съд е окончателно.

Припомняме, че двамата бяха задържани на 2 ноември. В рамките на деца, БОП-Стара Загора влезе в Регионалното управление на образованието и бяха извършени процесуално-следствени действия, изискани са документи и справки. Най-малко 3-ма експерти са призовани за свидетели. На следващия ден Окръжна прокуратура – Стара Загора привлече като обвиняеми 55-годишния  Г.П. и 62-годишната Т.Д. за това, че в периода от 2017 г. до 2023 г. в гр. Стара Загора и на територията на обл. Стара Загора, се сговорили да вършат престъпление - принуда, чрез което се цели да се набави имотна облага – престъпление по чл. 321, ал. 6 от НК