Първите щъркели пристигнаха в Добруджа и могат да бъдат наблюдавани на различни места в област Добрич, предаде кореспондентът на
Радио "Фокус" – Варна. В предходни години предвестниците на пролетта пристигаха по-рано, още в началото на март. Тази година обаче застудяването от началото на месеца забави появата на щъркели. В много от селата местните са запазили гнезда, създадени преди време. Щъркелите се връщат в тях всяка година. И тази не прави изключение. В някои села в област Добрич, като Бранище например, има щъркелови гнезда на поне 50 години, в които винаги птиците се завръщат. Освен това в момента в областта се извършва предсеитбена подготовка на почвата и това е причина в добруджанските земеделски полети на много места да се наблюдават многобройни щъркели. По последни данни на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) числеността на мигриращите хищни птици през 2021 г. е с 25% по-висока в сравнение с 2009 г. Това показа проучване на миграция на птиците в Североизточна България, което БДЗП е провело през есента на миналата година. Проучването затвърждава важността на Батовата долина за десетки видове мигриращи птици, като добавя съвсем нови и актуални данни към вече съществуващите. Това е един от основните миграционни коридори в Североизточна България. Долината на река Батова преминава през област Добрич. В региона на Добруджа преминава прелетният път на птиците Via Pontica.
По-рано през този месец от електроразпределителното дружество, което оперира в региона, съобщиха, че са планирани инвестиции в електроразпределителната мрежа на област Добрич за 2022 г. като те включват и инсталиране на птицезащитни устройства. Опазването на живота и здравето на птиците по време на техния престой в страната е сред важните приоритети при изпълнението на дейността на електроразпределителното дружество.
Жулиета НИКОЛОВА