На 12 май 2022 г. в Аулата на Софийски университет "Св. Климент Охридски“ се проведе публична дискусия на тема "Младите и демокрацията“. Това съобщиха от Студенстския съвет при университета. Събитието беше организирано от Студентски клуб на политолога, съвместно с Европейска младежка карта и Студентски съвет при Софийски университет "Св. Климент Охридски“. Целта бе да се насърчи активният диалог между младото поколение и демократичните институции, който да доведе до по-сериозна ангажираност на младите хора в България.

Като говорители в събитието участваха вицепремиерът и министър на околната среда и водите Борислав Сандов, министърът на образованието и науката акад. Николай Денков и други представители на министерства. Официални гости бяха членове на младежки и студентски организации, а в ролята на модератор беше Веселин Илиев, един от основателите на Национален младежки форум. В дискусията се включиха над 100 души, предимно студенти, ученици и млади професионалисти.

Събитието откри ректорът на Софийски университет "Св. Климент Охридски“ проф. Анастас Герджиков, който подчерта значимостта на подобни формати, обединяващи институциите и представителите на младото поколение. Последваха речи на председателя на Студентски клуб на политолога Ивайло Илиев и председателката на Студентски съвет при Софийски университет "Св. Климент Охридски“ в мандат 2018-2019 Лидия Даскалова. Те призоваха министерствата да работят по-ефективно за въвличането на младите хора в политическите и обществените процеси и обърнаха внимание на факта, че младите не са просто бъдещето на България - те са и нейното настояще.

По-късно д-р Лилия Еленкова, ръководител проекти в Европейска младежка карта и част от организационния екип на публичната дискусия, представи резултатите от Гражданското допитване до младите в Европа. Презентацията открои най-значимите въпроси и проблеми за младото поколение европейци и постави основите за ползотворна дискусия в търсене на решения.

Пръв от официалните говорители на събитието беше вицепремиерът и министър на околната среда и водите Борислав Сандов. В изложението си той сподели, че младите хора са изключително важни за демокрацията и тяхната активност е ключова за позитивното развитие на страната ни и света.

"Двигател на промяната по отношение на климатичните политики са именно младите хора. Те са първото поколение, което в такава степен се сблъсква с този проблем, но и единственото, което може да направи нещо по въпроса. Младите трябва да са основното звено за промяна в тази сфера. Искаме да ги включим не защото трябва, а защото е нужно", каза още министър Сандов.

Във връзка с конкретните политики, които МОСВ предприема, за да насърчи участието на младите хора, вицепремиерът спомена заложените в бюджета на ведомството средства за младежки политики и климат.

Дискусията продължи с изложение на Цветан Спасов, ръководител на Управляващия орган на ОП "Развитие на човешките ресурси“ към Министерство на труда и социалната политика. Той засегна проблема със застаряването на населението и демографската криза в България през призмата на пазара на труда.

"До 2050 г. пазарът на труда ще намалее с 30%. Това са теми, в които очакваме и вие да подпомогнете администрацията и експертите, които търсят решение“, обърна се Спасов към младите хора в залата.

Представителят на МТСП запозна гостите с Инициативата за младежка заетост, която има за цел да насърчи активирането на по-слабо мотивираните млади хора. В настоящия програмен период инициативата е успяла да достигне до над 65 хил. младежи у нас. Спасов разказа повече и за кампанията #ПърваРабота, която ведомството предвижда. Нейната идея е да подтикне младите хора да се замислят каква първа работа биха желали да започнат и с какво могат да бъдат полезни на обществото. Планират се събития с известни личности в цялата страна, които да привлекат младежта.

След него думата взе Димитър Димитров, съветник в политическия кабинет на Министерството на външните работи, представи възможностите, които ведомството предлага на младите хора с интерес към външната политика. Сред тях са програмата "Български младежки делегати към ООН“ и стажантската програма на Дипломатическия институт.

"Такива инициативи поставят България сред държавите лидери в сферата на младежкото овластяване и дават шанс на младите хора да се докоснат до професионалния път на дипломатите. Студенти и ученици са добре дошли да научат повече за нашето министерство, да се срещнат с експерти и да се запознаят с въпроси от актуалния международен ред“, разказа Димитров.

По думите му такива възможности позволяват на младите хора да станат посланици на темите и проблемите, които те смятат за важни, и да предлагат решения в контекста на посочения дневен ред.

Тази линия на пряко въвличане на младежта в работата на политическите институции бе продължена от Даниел Неделчев, парламентарен секретар на Министерството на електронното управление. Той спомена предстоящата стажантска програма за млади хора и студенти, която ведомството ще създаде.

"Дигитализацията на процесите се движи от младите хора, които са нашите бета тестери. Те ни помагат да предоставяме по-добри услуги на обществото“, сподели Неделчев.

В изложението си той обърна внимание на проблема с разпространението на дезинформация и възможните начини, по които той може да бъде адресиран от страна на институциите.

Публичната дискусия "Младите и демокрацията“ завърши с участието на министъра на образованието и науката акад. Николай Денков. В своето изказване той разгледа ролята на образованието и възпитанието на децата и младите хора в развитието на демократичните процеси.

"Едва през последните години отново започваме да говорим за това, че образованието също има възпитателна цел. Студентските години са единственият период в живота, когато младите се откриват към света и успяват да изградят собствения си мироглед, който дотогава е бил формиран от много тесен кръг“, добави министърът.

От изложението на акад. Денков дискусията се разрасна и обхвана редица теми, свързани с образованието - като икономическата независимост на младите хора, навлизането им в пазара на труда, значимостта на гражданското образование, актуалната ситуация в академичната общност и др.

Всеки от говорителите в събитието "Младите и демокрацията“ предизвика интерес у гостите в публиката, които се включваха изключително активно с въпроси и коментари. Благодарение на тях дискусията успя да се разшири и да обхване връзката между младите хора и политическите институции в още по-голям мащаб.