Необходима е по-сериозна филтрация при назначаването на психолози в държавните институции. Не става въпрос само за социалните заведения, но и за училищата и всички останали учреждения, в които има нужда от подобни специалисти. Това заяви в предаването "Цветовете на България“ на "Фокус“ психологът Адриан Аврамов. По думите му в последните години на работа се взимат основно хора без опит.

"В тези институции трябва да има преструктуриране на самата дейност, не само през писането на протоколи и воденето на случаи както досега, а трябва да има спеицални часове за превенция“, категоричен е специалистът. Според него с децата трябва да се работи още от ранна възраст – да им се разяснява какви са опасностите от алкохола, наркотиците и цигарите, какви опасности крие интернет, защо агресията е лоша.

Увеличението на вандалските прояви, извършени от младежи не само във Велико Търново, но и в цялата страна, той коментира с липса именно на такава превенция.

Специалистът е и на мнение, че една по-активна работа с малчуганите още в първите години в училище, би ограничила много агресията сред подрастващите.

"За радост в последните години, предвид интервютата, които даваме по медиите, обществото разбра, че родителите, които водят своите деца при психолог и психотерапевт, не им поставят етикети, че са луди или, че трябва да бъдат настанени в специализирано заведение. При сеансите ние работим както за промяна на самото поведение на детето, така и с родителите – за подобряване на семейната среда, тъй като в повечето от проблемите случаи, основата им се крие именно в семейството“, каза още психологът.

Чуйте и целият му коментар в звуковия файл.

Луиза ТРАНЧЕВА