Огнян Атанасов. В обсъждането на проблема се включиха представители на Областно пътно управление, Областна дирекция по безопасност на храните, Районно управление на МВР, Областна администрация, Общински съвет, пътни експерти.
На заседанието на комисията по безопасност на движението е поставен отново въпросът с животните, излизащи по пътищата в област Кюстендил. Такива проблеми има на територията не само на Кюстендил, но и в Дупница, Бобошево, Сапарева баня, Рила.
"За територията на община Кюстендил ще има конкретни стъпки. До 15 януари 2025 година е възложено на АПИ да се направи оценка за пътната безопасност на отсечката Кюстендил – Ябълково“, каза инж. Огнян Атанасов.
След извършването на инспекцията ще се направи предложение за допълнителни мерки, касаещи обезопасяването на участъка. В същото време Община Кюстендил предприема и допълнителни мерки, една от тях е възстановяване на осветлението в този участък. Неправителствена организация също ще изготви доклад за безопасност. След излизане на двата доклада предстои и сформиране на комисия, чрез която да се проверят всички действащи животновъдни обекти на територията на община Кюстендил.
От институциите са поискани и предложения за промяна в нормативната уредба и законите. "Ще ви кажа, че миналата година в този участък е имало шест пътнотранспортни произшествия, но по методологията този участък не е бил определен като участък с концентрация на пътни инциденти“, обясни инж. Атанасов. По думите му ова е и причината до момента от АПИ да не са предприети допълнителни мерки за обезопасяване на пътя.
На 4 януари от 12.00 часа хората от региона отново ще проведат протест. Кметът посочи, че е уведомил всички представители на институциите, заедно с народните представители, при желание да присъстват и да отговарят на въпроси.
Зам.-областният управител на Кюстендил Георги Джоглев посочи, че не е редно да се прехвърля вината от една институция на друга, а всички да заработят заедно и веднъж завинаги да се реши този проблем.
Кметът инж. Атанасов призова всички пътуващи по този път, ако забележат на платното животно, да позвънят на телефон 112 или на телефоните на Община Кюстендил, което ще доведе до по-бърза реакция.
Началникът на Районно управление на МВР – Кюстендил Райчо Омерски също посочи, че трябва да бъдат подавани сигнали, което би предотвратило други инциденти.
След тежката катастрофа на пътя Кюстендил – София, между областния център и село Ябълково, се проведе междуинституционална среща, предаде репортер на "Фокус“. Събирането на представители от различни институции беше инициирано от кмета на Община Кюстендил инж.