Пропуските на Небет тепе не са много и те вече са отстранени. Това каза за "Фокус" Елена Кантарева-Дечева, експерт и специалист по КРР /консервационно-реставрационни работи/ на Небет тепе и на Източната порта.

"Относно консервацията имаше забележки за фугирането в два участъка и забележка, че имало соли и влага в тайния вход при прохода. Не са много пропуските, строителите имат един месец за отстраняване. Те дори вече са отстранени, но трябва да дойдат колегите от Археологическия музей на втора комисия", каза Кантарева.

Тя добави, че периодично ходи на обекта, но колкото може. Всичко зависи от изпълнителя. 

"Археологическият музей основно имат забележки, които пък са били постоянно на терен. Понеже присъствах и на комисията, голяма част от нещата не касаят консервация и реставрация, конкретно проекта за консервация, а шкарниране и насипване, това е вертикална планировка и СМР, а не КРР. Още не съм видяла окончателния протокол и не мога да коментирам повече в детайли", каза още Елена Кантарева-Дечева.

Според експерти от Археологическия музей в Пловдив за всичко е виновен ръководителят на проекта. Оградата не е причина за неприемането на проекта от комисията, казаха още те, тя си е напълно нормална. Некачествено е извършена самата реставрация, инвеститорският контрол е бил занижен, не е имало контрол от страна на експертите, които е трябвало да консултират обекта. 

По-принцип уж беше сигурно, че "Небет тепе" и "Източната порта" ще бъдат открити официално до края на септември. Сега, разбираемо, това няма как да се случи и никой все още не се наема с прогнози кога двата обекта ще бъдат отворени.