Проговори оцелял работник от смъртоносната сграда в столичния квартал "Дружба"
© NOVA
Не е ясно кога точно са започнали ремонтите дейности, но с решение на Столичната регионална дирекция за национален строителен контрол те приключиха снощи. Фирмата е ясна и ще бъде санкционирана. Пред NOVA обаче застана един от спасилите се по чудо двама работници. Вчера той за първи ден е дошъл на обекта и така става свидетел на всичко това.
На кадри от охранителни камери се виждат двамата работници, които излизат от халето, за да търсят помощ. Един от тях е Симеон Йонев. Вчера му е първият работен ден на обекта. "Когато стената се срути, падна и вишката. Момчета бяха си долу. Под тухлите извадихме момчето, което почина, той падна по корем“, разказва той.
Започва спасителна операция. "Изтичах навън, видях един бус и направо го спрях, като му казах, че има паднали момчета“, посочи майсторът.
Малко след 17:40 ч. на мястото идват четири линейки. Спешните медици правят всичко по силите си, за да спасят живота на най-тежко пострадалия, но той губи живота си на вратите на болница "Св. Анна". Има още двама пострадали. Мъжът, приет в "Пирогов“ е в тежко състояние, с опасност за живота. От ИСУЛ съобщиха, че другият пострадал е с натъртвания.
След новината сестрата на по-тежко ранения Румен не е успяла да заспи. "Отидоха да работят и не се върнаха. Той не е добре. Цяла вечер не сме спали“, каза Снежана. Тя признава, че брат й е работил без договор. Същото са констатирали и от Главната инспекция по труда. Те са наредели и спиране на дейностите.
На адреса на фирмата, която е наела работниците за строителните работи, има регистрирани още три фирми, но нито един от служителите не пожела да ни свърже с управителя.
Часове преди стената да рухне, работниците признават, че не са знаели какво точно правят. От РДНСК също откриват проблем в липсата на технически ръководител на място. "Собствениците не са място, извършва се без строителни книжа, така че ще подходим по максимално най-строгия начин, който предвижда закона“, заяви арх. Здравко Здравков от РДНСК-София.
С помощта на Google се вижда, че сградата е била в окаяно състояние през 2012 г., през 2018 г. е поставена ограда, и как изглежда днес тя. По случая вече работи Софийската градска прокуратура.