Проф. Вайсилов, ИАПО: Подписани са договори за 1,5 млрд. лв. по всички инвестиции, над 220 млн. са изплатени на крайните получатели
©
Добро утро!
Инж. Георгиева, учители и ученици вече могат да се възползват от Центъра за високи постижения в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров“. Какво представлява този център?
Да, наистина вече Центърът работи с пълна сила. Центърът за високи постижения в професионалното образование, който сме изградили в нашата гимназия, е фокусиран в няколко направления. Самата сграда, която е обновена с помощта на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, приютява в себе си кабинети и лаборатории по компютърни системи, микропроцесорна техника, промишлена електроника, енергетика и електротехника, както и компютърни зали за приложен софтуер, операционни системи, програмиране, роботика, разполага и с голяма мултифункционална зала, в която може да се работи по проекти, да се организират уъркшопове и различни и други занимания. Освен това, нашият Център е насочен и към туризма и икономиката, защото сме един от основните центрове по икономическо образование в региона, така че имаме допълнително оборудване и на учебната кухня, ресторанта, хотелската стая, кабинетите за обучение по счетоводен софтуер с различни информационни системи в търговията.
Каква е общата стойност на инвестицията?
Общата стойност на инвестицията е над 3 460 000, като средствата се разпределени относително по равно за инфраструктура, т.е. за ремонта и за обновяването на сградата, която сме нарекли "център“ чисто физически, а другата половина от средствата са инвестирани в обзавеждане и в оборудване в нови технологии.
Какви резултати очаквате да постигнете благодарение на Центъра за високи постижения в Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров“ във Видин?
На първо място нашата цел е да можем да предложим професионално обучение и образование, които са изключително тясно свързани с реалния свят. Така че лабораториите и кабинетите са подготвени, организирани и оборудване по такъв начин, че в максимална степен се доближаваме до реалния компютърен сервиз например, до реалната лаборатория по роботика, където се програмират роботи или микропроцесорни системи, или пък до реалния ресторант, реалната кухня, реалния търговски обект, в който се обслужват клиенти.
В следващите минути ви срещам с изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Програма за образование“ проф. Георги Вайсилов. Здравейте, проф. Вайсилов.
Здравейте.
През изминалата седмица във Видин беше открит първият Център за високи постижения в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров“. Ще продължи ли финансовата подкрепа за всички 28 центъра, които са изграждат в страната?
Този център беше първият, който е завършен и съответно беше открит, имаме още един център, който е пред завършване. Останалите 26 центъра продължават да се изграждат в рамките на тази процедура. Надяваме се, че през следващата година всички такива центрове ще бъдат завършени и открити. Във връзка с успешното използване след това на закупената инфраструктура и оборудване тези центрове ще участват в една специална програма финансирана, вече по Програма "Образование“, не по Националния план за възстановяване и устойчивост. В тази програма те ще разполагат със средства, за да изработят нови учебни програми, за да привлекат други професионални училища към възможностите, които предлагат Центровете за високи постижения. Освен това, тези Центрове ще могат да участват и в двете процедури, които предстои да бъдат обявени по Програма "Образование“ за подкрепа на дуалното обучение, за да могат учениците от последните класове на училище да отидат да работят в реална работна среда.
Проф. Вайсилов, по график ли са реализират всички проектни дейности по процедурите, финансирани със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост?
Тази година беше изключително натоварена във връзка с изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост от страна на Изпълнителната агенция "Програма за образование“, тъй като ние отговаряме за всички процедури, които са свързани с образованието и научните изследвания в страната. Това са три процедури STEM центрове така наречени – в училищата и Национален STEM център. Подписахме договори с над 2200 училища през тази година, подписахме също така и договор за изграждането на сграда на Националния STEM център и оборудването към нея, както и на три регионални STEM центъра. Освен това, следващата инвестиция е модернизиране на образователната инфраструктура, в която имаше доста компоненти, например модернизация на образователната среда, в която трябваше да се ремонтират и вече са започнали ремонтите в голяма част от училища и детски градини, общо 128. Освен това, има инвестиция за изграждане на нови сгради на училища в три общини – София, Бургас и Варна, и на детски градини, 8 детски градини в София, която също вече е в ход. Друга инвестиция беше ремонта и рехабилитацията на общежития в системата на училищното образование, където финансираме 32 проекта общо за 140 милиона лева и инициативата за изграждане на Центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение, за която вече говорихме. Единствената процедура, по която все още не сме подписали договорите, това е изграждане на кампуси за облагородяване на територията в отделни части на Студентски град. И тази инвестиция е обявена с краен срок за средата на месец януари, така че тогава очакваме три проекта с определени бенефициенти, които да бъдат подписани след това.
Какъв обзор бихте направили вие за изпълнението на инвестициите, които управлява Изпълнителна агенция "Програма за образование“ през 2024 година? Каква е равносметката?
Ами тази година основната ни роля беше в разглеждането на всички останали процедури, които не бяха подписани през миналата година, през 2023-та, и успешното стартиране на договорите, които бяха подписани по-рано. Вече сме подписали договори за около 1,5 милиарда лева по всичките инвестиции, които имаме, от тях вече се изплатени на крайните получатели над 220 милиона лева. Така че върви ритмично процедурата по възстановяване на средствата, през последните месеци това се ускори, като достигаме някъде между 10 и 15 милиона лева на седмица. Предполагаме, че в началото на следващата година ще продължи още по-ускорено, тъй като минават основната част от обществените поръчки, така че крайните получатели ще искат и възстановяване на тези средства по тях.
Нищо друго не ми остава освен да ви и пожелая успешна нова година и още много реализирани проекти, които да направят българската образование още по-ефективно!
Благодаря ви много!