Проф. Трайкова: По "Програма за стратегически изследвания и иновации за развитие на МУ–Пловдив" работят 300 специалисти, сред тях 19 водещи учени, 37 млади изследователи
©
Дейностите по проектите се осъществяват на територията на Република България. Общият размер на финансирането е 248,9 млн. лв. Срокът за изпълнение на инвестициите е до 30 юни 2026 година. Процедурата е в изпълнение на политиката в областта на науката на Министерството на образованието и науката и се финансира от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Десет български университета са крайни получатели по проекта, сред тях е и Медицински университет – Пловдив. Днес мой гост е проф. д-р Николета Трайкова, заместник- председател на Управителен комитет на "Програма за стратегически изследвания и иновации за развитие“ на Медицински университет – Пловдив.
Добро утро, проф. Трайкова!
Добро утро, г-жо Иванова! Добро утро и на слушателите на Радио "Фокус“! Благодаря ви за поканата!
Много се радвам, че ще си говорим за иновации в нашия ефир и за нещо толкова хубаво, което ще се случи в Медицинския университет в град Пловдив. Разкажете ни какви са основните и специфичните цели на тази инвестиция?
Програмата за стратегически научни изследвания и иновации за развитие на Медицински университет-Пловдив е в унисон с иновационната стратегия и традициите, които нашият университет има, и както вие споменахте, тя се финансира от Националния план за възстановяване и устойчивост, Стълб 1 "Иновативна България“. А основните цели, специфичните цели на инвестицията в нашия университет са насочени към създаване на нов модел за научноизследователска дейност в Медицински университет-Пловдив, привличане на млади изследователи и студенти, които да работят под ръководство на утвърдени учени, като програмата е насочена към разширяване на съществуващия капацитет и приоритизиране на перспективни иновативни дейности и проекти с цел развитие на сътрудничество с индустрията, което е изключително важно, обмен на изследователи и специалисти от практиката в страната и в чужбина, лидерство на Медицински университет-Пловдив със значими научни резултати за внедряване в практиката, създаване на стартиращи компании за комерсиализация на научните резултати със защитена интелектуална собственост и съответно перспектива за пазарна реализация, изграждане на оси за трансфер на знание и технологии и включване в схематични клъстери и технологични паркове.
Какво е постигнато до момента и какво предстои да бъде постигнато?
Първо, само ще спомена, че проектът, който е с продължителност 42 месеца, е по програма Next Generation EU и по него за нашия университет се привлечени средства в размер на 28 млн. лв. Приоритетните научни направления, към които е насочена тази програма в нашия университет, са разделени в няколко групи. Предвидените дейности за изпълнение – това, което сме направили е, че към момента по програмата работят почти 300 специалисти, сред тях са 19 водещи учени, 37 млади изследователи от Медицинска университет-Пловдив и от партньорски университети в Европа. Формирали сме 10 научноизследователски работни групи от страната и имаме одобрени 19 приложни проекта. Бих искала да кажа, че тези приложни проекти са изключително важни. В първата проектна сесия бяха одобрени пет приложни проекта, в следващата – 14. Почти 90% от тях са с клинична насоченост и във всеки приложен проект участват и студенти, което е изключително важно за включване на нашите млади хора в този проект. До момента има подадени 5 заявки за патент във водещи научни направление. Така че, както се казва, в момента сме по средата на проекта и се надяваме към края на следващата година да представим пред вас отново постигнатите резултати.
Какви са ползите за крайния получател и за обществеността от този проект?
В момента благодарение на работата на научните групи на нашите, българските, и международните изследователи има възможност за представяне на иновативни разработки с потенциал за полезни модели, изследвания за персонализирано лечение чрез 3D биопринтиране за различни видове онкологични заболявания, разработване на различни дигитални приложения, базирани на изкуствен интелект за бърза диагностика на спешни пациенти. Тук говорим за спешни травматични пациенти както за деца, така и за възрастни, както и дигитално приложение базирано на изкуствения интелект за бърза диагностика на пациенти с остър исхемичен инсулт, което също е заболяване, което е бич за нашето общество. Създаване на модерни лекарстводоставящи системи, които са базирани на наночастици с минимално вредно въздействие за пациента и съответно за околната среда, разработване на алгоритми за избор на оптимална терапия на хора с разстройство от спектъра на аутизма, както и методи за измерване и анализ при минимална резидуална болест при детска остра лимфобластна левкемия и много други.
Ще ви поканим отново, за да разберем какви са финалните резултати и след края на всичко това, което правите в момента. Много ви благодаря за този разговор, проф. Трайкова! Пожелавам ви успех от името на целия екип на Радио "Фокус“!
Благодаря и ние за оказаното чест и удоволствие да може да представим това във вашето предаване.