Проф. Вили Лилков обобщи ситуацията около случващото се в Столичния общински съвет. Публикуваме думите му без редакторска намеса:

В Столична община се състоя среща, на която бе обсъден План за управление и реформи на Столична община, предложен от общинските съветници на ПП-ДБ-Спаси София и кмета г-н Васил Терзиев. На срещата присъстваха представители на ПП-ДБ-Спаси София, ВМРО, ИТН и Синя София и кметът г-н Васил Терзиев. Покана е била отправена и към общинските съветници от БСП, които не присъстваха на срещата.

Относно включването на моето име като възможен председател на СОС заявявам, както вече няколко пъти съм го правил, че нямам претенция за заемането на този пост. Ролята на общинските съветници от Синя София е да подпомогнем процеса на преговори между политическите сили в СОС и кмета на Столична община и да не допуснем кризата в СОС да засегне и общината и нейните граждани, което с всеки изминал ден става все по-вероятно.

Положителен е фактът, че разговорите се водят конструктивно и че кметът на столицата участва в тях. Считам, че предложеният План има за цел да се постигне дългосрочно споразумение и това е въпрос на структуриране на политическо мнозинство в СОС, скрепено с коалиционно споразумение. Към настоящия момент това не е възможно тъй като в преговорите не са се включили общинските съветници от БСП, ГЕРБ-СДС и Възраждане.

Ние от Синя София считаме, че за излизане от кризата трябва да се потърси разумното мнозинство в общинския съвет, което:

1. Да избере временно председател на СОС до приемането на Сборния бюджет на Столична община за 2024 г.

2. Да се структурират постоянните комисии и специализираните органи на СОС на пропорционален принцип, като на този принцип се разпределят и председателските места в тях.

3. Кметът на Столична община да внесе в СОС Програма за управление и реформи и нова структура на общинската администрация.

5. Да започне работа по изготвяне на Оперативна работна програма на СОС.

6. Задължително на всяко заседание да се провежда изслушване на кмета на София по актуални въпроси като първа точка в дневния ред на СОС.

Изпълнението на тези стъпки ще позволи на СОС и на администрацията на Столична община да заработят ефективно и ще даде време за провеждане на по-спокойни разговори между основните политически сили.

Нямаме време за губене!