Жътвата на ечемик в Североизтока се очаква да започне в края на месеца, на пшеница - в началото на юли, всичко зависи от метеорологичните условия, да няма суховей или проливни дъждове. Това каза на пресконференция в Добруджанския земеделски институт (ДЗИ) край град Генерал Тошево, област Добрич, проф. Иван Киряков, завеждащ отдел "Зърнено-житни и бобови култури“, предаде кореспондентът на
Радио "Фокус" – Варна. Днес в Института е обявен Ден на отворените врати. Представени бяха три сорта фасул и 41 зърнено-житни култури. От тях едната група са обикновена зимна пшеница, твърда пшеница, тритикале и ечемик, които са в пълна схема на семепроизводство. Втората група са експерименталните сортове, които предстои да бъдат признати или са в схема на производство и ще се предлагат до година-две. Най-голяма е групата на обикновената пшеница. Това са сортовете от Група А: "Пчелина“, "Мерилин“ и "Лазарка“, от Група Б: "Енола“, "Рада“, "Кристалина“, "Косара“, "Фани“, "Жана“, "Божана“, "Киара“, "Катаржина“, “Корона“ и "Драгана“ и от Група В: "Никодим“, "Ками“ и "Калина“. Сортовете ечемик са "Ахат“ и "Тангра“, а тритикале - "Респект“, "Добруджанец“, "Дони 52“, "Борислав“ и "Благовест“. Идеята на събития като днешното представяне е съобразена с нагласите на земеделските производители у нас, които имат прогресивно мислене и винаги търсят новото, подчерта проф. Киряков. За предстоящата сеитбена кампания ДЗИ ще предлага 14 сорта базови семена пшеница, съобщи той. Селекцията при бобовите култури - традиционно се поддържа сорт леща "Илина“, три сорта грах - "Мишел“, "Кристал“, пролетен, фуражен, и "Добротица“, който е съвсем нов и се предлага за втора година. По-богат е изборът при сортовете фасул - "Елексир“, "Скития“, "Устрем“, "Блян“ и "Вежен“.
Според мнението на специалистите в ДЗИ земеделските стопани в Добрич са "влезли“ в оптималните сеитбени срокове за тазгодишната реколта. Водният запас на почвата през изминалата есен е бил добър, но за съжаление зимата беше без сняг, което има своето отражение. Има и райони през пролетта с екстремно засушаване в област Добрич, като Тервелският и Крушарският, по думите на проф. Киряков. Неговата позиция е, че към този период на земеделската година пшеницата в Добруджа е в много добро състояние.
Жулиета НИКОЛОВА