Илиян Павлов подчерта, че проектът е заложен още през 2012 година и е част от редица стратегически програмни документи на София, приети през предишните мандати на градския парламент.
По думите му, проектът предвижда подобрения за всички участници в движението, а исканията на живеещите в района са взети предвид.
"С този проект постигаме баланс - паркирането не се премахва в нито един участък, а по бул. "Витоша" са предвидени и компенсаторни паркоместа. Нещо повече, отваряме един от паркингите на ЦГМ за нормално ползване от страна на живущите, с което добавяме още 50 места. Но най-важното е, че подобряваме условията за придвижване на всички останали участници в движението", подчерта инж. Павлов.
Редица експерти също застанаха зад реализацията на проекта и го определиха като необходим за подобряване на движението и твърде закъснял. Те припомниха, че новата организация на движението присъства в редица стратегически документи на Столичната община като Плана за устойчива градска мобилност, Подробния устройствен план на района, както и Генералния план за организация на движението.
"Средната скорост на шестте тролейбусни линии в момента е едва 13 км/час и с новата БУС лента искаме да направим пътуването по-бързо за десетките хиляди пътници, които ежедневно ползват градския транспорт. Новата велоалея пък свързва в цялостна мрежа шест от съществуващите, но несвързани велоалеи, с което целим да осигурим най-после смислени трасета за велосипедистите", заяви ресорният зам.-кмет и допълни, че той отговаря за удобството и пътната безопасност на всички участници в движението.
Управляващите припомниха, че проектът е многократно представен и обсъден пред медиите и с гражданите.
"Имаше обществено обсъждане, след което пристигнаха над 600 становища от граждани в подкрепа на проекта, както и дискусия в район "Средец". Проектът спечели и над 5000 гласа в програма "София избира". Намерен е разумният баланс за всички заинтересовани страни, но трябва да се разбере, че основните булеварди не са частни паркинги, а артерии, които да провеждат движението на хора, независимо дали са избрали да пътуват с автомобил, с градски транспорт или с велосипед. София трябва да се погрижи за всички участници в движението и ако искаме да намалим задръстванията и замърсяването на въздуха, трябва градският транспорт да бъде най-бързият и удобен начин за придвижване. Друго решение няма", категоричен е зам.-председателят на Комисията по транспорт Андрей Зографски.
Проектът за реорганизация на движението на столичните булеварди "Патриарх Евтимий", "Витоша" и "Проф. Фритьоф Нансен" отново бе представен на заседанието на Комисията по транспорт към СОС, научи Sofia24.bg. Зам.-кметът по транспорт и градска мобилност инж. Проектът за "Патриарха" бе представен отново пред общинските съветници в СОС
©