Проектът, класиран на трето място в конкурса, събрал и най-много предпочитания в анкетата на общината, е разработен изцяло от добричани, някои от тях работят на други места, но са свързани с града като родно място, детство и юношество. Екипът на "Проектантско бюро Албена" ООД представи много подробно и аргументирано своята концепция за централна градска част.
Интересен момент в идейните решения на екипа е стремежът паметници и скулптури, с които изобилства централната част, да бъдат преместени в пространството така че да станат отново "видими" културни знаци и да излязат от забвение. Пример за това е паметникът, който добричани знаят като "Седналият Йовков". Създаден и поставен е назад във времето, когато търговските обекти, наречени коопчета, не са съществували. В наши дни те променят коренно облика на частта, където се намират и лишават от истинско въздействие скулптурата на писателя заради стесненото пространство.
Проектът съдържа идея за създаване на един основен и три допълнителни фонтана в района на паметника на светите братя Кирил и Методий. Мотивът е да се създаде ново пространство, което освен охлаждащия ефект да носи и добро настроение и да раздвижва средата. Идеята предизвика леки дебати по отношение на необходимостта от поддръжка, което е скъпа дейност. В отговор на това арх. Светослава Коларова отбеляза, че да, това е вярно, но също така въпреки трудностите и предизвикателствата трябва да се търсят нови решения, които да носят положителен ефект за градската среда. Идеята е да се постигне активна, динамична и атрактивна среда.
Екипът е отделил огромно внимание на възможността да се ползва голямото подземно пространство за паркиране в идеалния център. Там проблем е, че подземният паркинг е частен, а покривът му - общински. Търсени са решения за използване на нефункциониращи подземни пространства. Проблемът с настилката на централната пешеходна зона също е сред важните. Екипът предлага според финансовите възможности на възложителя поставяне на клинкерни павета и фрезоване на съществуващата бетонова настилка, като второто ще осигури качествено отводняване. Освен това се търси запазване на цветността и топли
©
ната на сегашната настилка като шарки, което кореспондира с белия цвят на основни знакови сгради в центъра. Вариантът с гранит според екипа само "би изстудил" пространството. Водещ момента в работата на екипа е постигането на единен общ дизайн навсякъде, който съхранява добрите неща отпреди и се допълва с нови съвременни и ефективни решения. Нов културен маршрут и преместване на Регионалната библиотека на мястото на така наречените коопчета са също елементи в концепцията, които носят различност и се приемат положително от обществеността. Предложено е също в двата края на централната пешеходна зона (южен и северен) да се изградят кръгови кръстовища.
Специално внимание е отделено на зеленината, нейният подбор и развиване във времето напред, така че градът да запази авторитета си като един от най-зелените и красиви в нашата страна. Екипът на проектантското бюро не случайно е част от групата специалисти, разработили последния проект за градския парк в Добрич, обявен в специализираните среди за най-добрия в България.
Следващата стъпка, която предстои, е възложителят на архитектурния конкурс - Община град Добрич, да започне договаряне с екипите на трите класирани проекта и да направи своя краен избор на цялостна концепция и идеен проект за част от централната градска част.
Жулиета НИКОЛОВА