Референдумът за Бузлуджа бе успешен акт на пряка демокрация. Въпреки, че активността не достигна нужните 40%, бе ясно заявено желанието на община и участвалите граждани, че Бузлуджа заслужава ново бъдеще. Това написаха във Facebook от фондация "Проект Бузлуджа", която активно работи за опазването на паметника Бузлуджа.

Припомняме, че каузата им не е политически обвързана и не цели пълно възстановяване на монумента, а консервация и преизползване с образователни и туристически цели.

На 17 ноември се проведе референдум в община Казанлък с въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот – частна държавна собственост "Дом паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?“. В референдума се включиха 12 075 души или общо 19.44% от имащите право на глас. От тях 93.08% са гласували с "Да". Тъй като прагът за валидност на референдум у нас е 40%, то той се окачествява като невалиден.

"Това, което е валидно обаче е, че с информационна кампания от две седмици, община Казанлък успя да мобилизира над 12 000 души да идат до урните и да гласуват за съдбата на един паметник, на една конкретна сграда. Нека имаме предвид, че дори на парламентарните избори три седмици преди това не беше достигната активност от 40%, а решението на тях засяга цялата държава", коментираха от фондацията.

И допълниха: "Като хора, които от 10 години работят за опазването на Бузлуджа, сме провели редица активности в града, региона и страната. Затова отчитаме активизирането на 12 000 души за Бузлуджа в рамките на две седмици за изключително. Това е ясен знак, че бъдещето на Бузлуджа представлява интерес не само за международните туристи и продукции, а най-вече за хората от региона".