Център за деца със специални потребности в София е без асансьор. Децата в инвалидни колички продължават да бъдат носени на ръце. Макар да е осигурено финансиране от Министерството на образованието, изграждането на съоръжението е блокирано поради жалба, подадена от частни лица, които са съсобственици на земята.

За тези деца светът невинаги е справедлив. В сградата, която би трябвало да бъде тяхното безопасно убежище, те нямат асансьор. "Нашите  деца ще бъдат заложници на едни неуредени отношения, като ние нямаме никакви претенции към хората, които искат да си възстановят имота. Молим държавните институции да се разберат с тях, за да може този процес да бъде отпушен", каза Мила Кюркчиева, родител на дете със специални потребности.

"Това са вече големи момичета и момчета, които е непосилно да ги носи екипът, както и  родителят. Чувството не е приятно. Всеки има право на свободен достъп до всяка една институция", каза Станислава Балтова, друг родител на дете, което посещава Центъра.

Според майките и бащите това не е просто неудобство – това е липса на правото на децата им на равен достъп до образователна среда. "През деня персоналът е крайно недостатъчен. При слизане и качване е възможно да стане инцидент", допълни тя.

Проблемът е, че без да се разреши въпросът с частната земя, изграждането на съоръжението не може да започне.  Директорът Силвия Пеева обясни, че исканията им са държавата да се погрижи за децата със специални потребности. Те очакват областният управител да разреши спора или исканията на въпросните частници, които си имат своите искания.

В София има четири центъра за специална образователна подкрепа, само този е без асансьор."Имаме финансиране, отпуснато от министерството. Към този момент визата ни е в Административния съд  с подадена жалба от частници които имат съседен на нашия имот", обясни Пеева.

От район "Лозенец" също работят за намиране на изход от създалия се проблем с липсата на асансьор в училището за специална образователна подкрепа.

"Ние по закон сме задължени  да уведомим и частните собственици за плановете за тези съоръжения и те са възразили. За мен това е недопустимо. Не трябва в двора на училище и то на училище за деца със специални потребности да има частен имот. Въпросът със собствеността трябва да бъде решен възможно най-бързо", каза кметът на район Лозенец Константин Павлов, предаде NOVA.

Станислав Благоев ни изпрати писмена позиция от името на трите частни лица, които представлява. "Хората чакат търпеливо, засега, администрацията да има смелост да извърши замяната и да отпаднат всички конфликтни ситуации, за да се разреши окончателно този проблем за училището и децата", се казва в позицията.

А от областния управител на столицата на този етап няма отговор.