Природонаучният музей в Пловдив кани на вълнуващо пътешествие до Антарктида
©
Вълнуващото пътешествие чрез фотографии до Антарктида - континента, обграждащ Южния полюс на Земята, включва моменти от 31-вата Национална антарктическа експедиция и предизвикателствата на една от българските полярни мисии на о. Ливингстън.
Първата група на 31-вата национална антарктическа експедиция замина на 23 ноември и се завърна на 5 март, като полярниците бяха превозени с кораба "Св. Кирил и Методий" до пристанище Пунта Аренас, на брега на Магелановия проток в Чили, откъдето продължиха с редовни полети на гражданската авиация. Тя е историческа, защото за първи път България изпраща научно-изследователски кораб.
Чрез снимков материал, посетителите ще имат възможността да проследят дейността на лаборатория "Клетъчни биосистеми" на Института по микробиология при БАН и изследователската работа върху антарктическите проби.
Освен разнообразието при антарктически дрожди, може да се наблюдават и кадри от възможностите на лабораторията за биотехнологични проучвания на тези уникални микроорганизми, синтезиращи биологично-активни молекули с козметично, екологично и биомедицинско значение.
България е една от 29-те пълноправни страни-членки на Антарктическия контракт. По силата на това интернационално съглашение всяка от 29-те страни-членки има 1/29 част от континента. Договорът разглежда Антарктика като научен резерват и позволява независимост на научните изследвания, като не разрешава военна активност на континента.
Антарктида е континент, обграждащ Южния полюс на Земята. Заема централната част на географския регион Антарктика в Южното полукълбо, почти изцяло на юг от Южния полярен кръг, и е ограден във всички посоки от Южния океан. С площ 14 200 000 km² континентът е пети по големина в света след Азия, Африка, Северна и Южна Америка, и пред Европа и Австралия. Около 98% от територията на Антарктида е покрита с лед със средна дебелина 1,6 km. Това е континентът с най-ниски средни температури, най-ниски валежи, най-силни ветрове и с най-голяма средна надморска височина. Цялата територия на Антарктида представлява ледена пустиня.
Изложбата е с вход свободен и може да бъде посетена до 5 април.