Президентът на Словения разказа в Пловдив за едно от най-трудните решения в живота си
©
Президентът на Словения бе посрещната пред входа на Ректората от ректора на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“ проф. д-р Румен Младенов и заместник-ректора с ресор международна дейност и връзки с обществеността – доц. д-р Борян Янев.
В приветственото си слово проф. Младенов подчерта, че ПУ е второто по големина висше училище в България, в което се обучават над 17 000 студенти и докторанти в 118 бакалавърски, 97 магистърски и 73 докторантски програми от 27 акредитирани професионални направления. Той отбеляза, че висшето училище е един от десетте изследователски университети в България и присъствието на Наташа Пирц Мусар му дава основание да вярва, че ще бъдат разкрити нови възможности и перспективи за академичен обмен между България и Словения.
Президентът на Словения благодари на ректора за възможността да говори пред младите хора и подчерта, че се чувства добре сред тях. Тя разказа за пътя си дотук като журналист с 15-годишен опит, адвокат, собственик на правна фирма и президент. Призна, че да се кандидатира за поста е било едно от най-трудните решения в живота й и като независим кандидат е била обект на много атаки от страна на политическите партии в Словения. Подчерта, че силно вярва в човешките права, закона и Европейския съюз.
Наташа Пирц Мусар заяви, че именно младите хора ще оформят планетата и ще определят новия дневен ред, затова ги призова да бъдат активни. Тя очерта пред студентите някои от най-важните глобални проблеми, като: климатични промени, неравенство, бедност, конфликти и др.
Президентът на Словения разказа за наводненията, които през август миналата година са потопили под вода две трети от страната й. Като положителен извод от тях е извела солидарността, която другите държави са показали в този тежък момент. Наташа Пирц Мусар подчерта, че климатичните промени не са далечна заплаха, а са съвсем реални и нямаме алтернативна планета – имаме само тази и трябва да се грижим за нея.
Друга кауза, която отчете като особено важна, е борбата срещу неравенството, бедността и социалното изключване. Тя отбеляза също, че в момента в света има 52 военни конфликта, което е най-високият брой за последните 100 години.
Наташа Пирц Мусар говори и за предстоящите избори за членове на Европейския парламент. Тя обясни, че и в Словения, където населението е едва около два милиона, интересът към тази кампания е нисък. Призова студентите да гласуват, защото всеки глас има значение.
В заключение президентът на Словения се обърна към студентите като част от дигиталното поколение, от което зависи бъдещето на глобалното общество. Тя подчерта, че четенето и информираността ще донесат промяната и ще определят бъдещето. Сподели, че има интерес към темата за изкуствения интелект, към неговите предимства и недостатъци.
Последваха въпроси от студенти по темите за участието на младите хора в Словения в управлението и обществото, за възможностите за партньорство между България и Словения, за програмата Еразъм и други. Дискусията се проведе на английски език, а водещ беше доц. д-р Борян Янев - заместник-ректор на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“ с ресор международна дейност и връзки с обществеността.