В област Смолян през последните повече от 13 години няма установено нито едно ваксинопредотвратимо заболяване, което е доказателство за това, че успешно се провежда ваксинационната политика в региона. Това каза на пресконференция по повод Европейската имунизационна седмица, общопрактикуващия лекар д-р Даниела Дариткова, предаде репортер на "Фокус“. "В нашата област има добра колаборация на общопрактикуващи лекари с Регионалната здравна инспекция и организирана доставка на препарати за ваксинопрофилактика. Няма усложнения и чакане на опашки или дефицит. Когато държавата има достатъчно налични ваксини те достигат до най-отдалеченото кътче на областта, благодарение на добрата организация създадена тук на местно ниво“, поясни д-р Дариткова.

Тя подчерта, че ваксините и антибиотиците са най-големите постижения на медицината през последните години и благодарение на тях са спасени много човешки животи. Това дава възможност да се намали приложението на антибиотици. Другото предизвикателство, което е антибиотичната злоупотреба, водеща до сериозна антибиотична резистентност. "Проблемът съществува със злоупотребата на антибиотици. В България въпреки регламентите на ЕС, се допуска самолечение с антибиотици и трябва да има ясни правила за лечение и индикации за антибиотична употреба. Трябва да се търсят възможности за по-добра информационна кампания сред населението и лекарите по отношение на рационалната антибиотична употреба.

По думите на д-р Дариткова, проблемите пред общопрактикуващите лекари са свързани с добра вербална комуникация с пациентите и най-вече с родителите на децата. "Ангажиментът на всеки лекар е да убеди пациентите, че ваксините гарантират предпазване от заболяване, които иначе са нелечими и по-добро обществено здраве. Ваксинирайки се, ние предпазваме и рисковите контингенти, които са с невъзможност  да се защитят чрез ваксинация. Много важно е, че се въведе едно изискване, което помогна да се подобри ваксинационният обхват. Това е административното изискване общопрактикуващият лекар да даде документ за редовен имунизационен статус на децата, за да получават родителите детски надбавки. Това беше едно изключително полезно решение, защото даде възможност и там, където родителите не проявяват голяма заинтересованост, да се мотивират и да водят децата за задължителните имунизации“, поясни д-р Дариткова.

Тя подчерта, че като се говори за профилактика и за нейното значение за общественото и индивидуалното здраве, ваксините са един то най-важните елементи в реализацията на тази профилактична политика.

Д-р Дариткова отбеляза, че има проблем с неосигурените лица, защото цялата ваксинационна дейност са заплаща чрез НЗОК. Затова има нисък обхват на неосигурените, защото няма възможност ОПЛ да направи ваксина или да отчете манипулация на неосигурено лица. Това е проблем, който трябва да търси своето административно решение, за да се увеличи имунизационния обхват в контингентите в трудоспособна възраст, над 25 години.

"Усилието да се провежда имунизационната политика е изключително важно и отговорно занятие на всеки лекар, защото ние съзнаваме, че по този начин гарантираме едно по-добро здраве и бъдеще особено за подрастващите поколения“, каза още д-р Дариткова.

Нели ГЕРГЬОВСКА