премиерът Росен Желязков, който откри там обновената градска част, предаде репортер на "Фокус“. "Аз не съм от хората, които се опитват да работят с излишен оптимизъм и затова разглеждам най-песимистичните варианти. Имаме двустранни въпроси, които в момента са предмет на решаване и затова този въпрос трябва да бъде изваден от контекста и обвързването му с други двустранни въпроси, за да бъде решен по най-добрия начин и за двете страни. Ако стане тази година е добре, ако стане следващата година, е сигурно отварянето на пункта“, поясни министър-председателят.
Той уточни, че от наша страна е изграден пунктът, пътят и обходът на Рудозем, който почти е на приключване и българската страна е направила необходимото. "Аз вярвам в добросъвестността на гръцките колеги и пункта ще бъде отворен независимо, че пътната инфраструктура на е най-подходяща от гръцка страна“, посочи Желязков.
Той коментира и въпросът с обходния път на Чепеларе, като добави, че очаква следващата седмица кметът на града в София, за да видят актуализирания технически проект и неговото изработване, остойностяване и работата по него.
Премиерът отбеляза, че в рамките на тази година ще завършат работните проекти по третата лента по пътя Асеновград – Смолян и следващата година може да се очаква обществената поръчка и започването на изграждането, което със сигурност ще облекчи тежкия трафик и тапите, които се образуват в критичните части от пътя. Средствата за третата лента ще бъдат разчетени следващата година, уточни премиерът.
По темата за скоростно трасе за пътя Асеновград- Смолян, Желязков заяви, че все още не са правени дори предпроектни проучвания за него. "То трябва да започне преди околовръстното на Пловдив и да стигни до границата при Рудозем. Това е много мащабен проект, за който предстои да се види неговата икономическа ефективност. За да се вземат данни трябва да се види какъв е трафикът от новия пункт, защото той ще отнеме огромен ресурс“, обясни Желязков.
Министър-председателят коментира и въпросът със свлачището по пътя Смолян – Мадан, при село Тикале, което се активизира преди 7 години. "Седем години, от свлачището на Тикале, но 4 от тях са били абсолютно забвение в поддържането на пътната инфраструктура. Едно нещо, когато не се поддържа, особено когато има активна свлачищна дейност и когато се случват неща, които се решават на парче, а не с проактивни действия се стига до този момент, в който инцидентите отключват една енергия, която ако бъде правилно впрегната и институциите започнат да си гледат работата и разбира се участниците в движението проявяват необходимата дисциплина, необходимият ангажимент към другия участници в движението и себе си, тогава ще имаме смислен резултат в системата на пътната безопасност. Парите, които са разчетени, в това число и за инвестиционните проекти по пътната инфраструктура в рамките на настоящата година са тези, които са в бюджета. Там има ресурси за поддръжка и изграждане на нови участъци. Това е дългосрочен процес, затова ангажимента е не просто да се ограничим в 36 критични точки в страната, а във всички, които представляват потенциална заплаха и да има перманентен мониторинг върху рисковите участъци. Това е въпрос както на регулация, така и на поддръжка, така и на изграждането на нови участъци и на критичните пътни участъци, където не можем да търсим алтернативата на други трасета“, каза още Росен Желязков.
Ще настояваме да се отвори ГКПП "Рудозем – Ксанти“ за експлоатация най-късно следващата година. Това заяви в Чепеларе