Преглед на основните теми в старозагорския печат
© Pixabay.com
"Обявяват в ликвидация общинското дружество "Обредни дейности" в Стара Загора" е друг акцент в броя, с подзаглавие: "Общинският съвет пое колективна отговорност за натрупаните дългове. Очаква се дейността му да бъде преструктурирана догодина". С 31 гласа "за", 15 "против" и 4 "въздържал се" вчера Общински съвет Стара Загора взе решение за прекратяване дейността на общинското дружество "Обредни дейности" ЕООД и откриването на процедура по ликвидация. С 30 гласа "за" местният парламент реши да освободи от длъжност управителя му Белчо Белчев, без да бъде освобождаван от отговорност, а срокът за извършване на ликвидацията да е 6 месеца. За ликвидатор бе определен Белчо Белчев, на когото съветниците гласуваха две минимални заплати месечно възнаграждение. До решението се стигна заради натрупан през последните 7 години дълг от около 135 хил. лв., в резултат на което сметките на "Обредни дейности" са запорирани от страна на НАП, в това число и катафалките.
Решението беше предшествано от двучасови дебати и взаимноизключващи се предложения, а също и до изпускане на нерви и размяна на остри реплики. В началото на дебатите категорично против обявяването на "Обредни дейности" в процедура по ликвидация се обявиха общинските съветници от Народен съюз, БСП и ДБ с мотива, че то е гарант за поносимостта на цената за погребения, която би станала непосилна за много от гражданите, ако услугата се извършва от нароилите в града 11 частни дружества.
От БСП дори стигнаха до крайност, обявявайки, че "това е началото на края на общинските дружества" и настояха "Обредни дейности" ЕООД да продължи дейността си, подпомогнато от Общината. Другата крайност беше предложението дружеството да бъде обявено в несъстоятелност с мотива, че това е най-кратката и икономична процедура. Най-задаваният въпрос в залата беше защо се стигна до тук? Общинските съветници вкупом поеха вината са случилото се с общинското дружество. Отчетено беше, че въз основа на направени препоръки за година дълговете на дружеството са се стопили от 170 хил. лв. на около 135 хил. лв., но също така и фактът, че това не решава проблема, тъй като изискванията на Търговския закон са императивни. След многобройните реплики и дуплики юристите Дамян Георгиев от БСДП и Анко Анков от ГЕРБ обясниха, че предвид ситуацията с натрупаните дългове обявяването на едно дружество в ликвидация не е чак такава драма, тъй като то може да продължи да изпълнява дейността си. Докато бъде разбран правилно, вносителят на предложението Янко Янков от МК "Истината за Стара Загора" на няколко пъти обяснява, че обявяването в ликвидация на "Обредни дейности" ЕООД е крачка към преструктурирането му в общинско предприятие или звено, тоест е крачка към решаването на неговите проблеми. Оказа се обаче, че част от общинските съветници дори не са разбрали, че има идея за преструктурирането на дружеството, въпреки че проектът за това беше обявен от неговия управител Белчо Белчев още преди 2-3 години. От общинската администрация съобщиха, че докато трае процесът на ликвидация, гражданите на Стара Загора няма да бъдат ощетени по никакъв начин при извършването на сватби и погребения. Запазват се и социалните погребения, които, както и досега, се поемат финансово от Общината.
"9 общински съветници не подкрепиха изплащането на 13-а заплата на селските кметове в Старозагорско", четем още в изданието. Очакванията на "Старозагорски новини", че всички общински съветници ще подкрепят днес предложението за изплащане на една основна месечна заплата като допълнително възнаграждение на кметовете на кметства в община Стара Загора, не се оправдаха. Със "за" гласуваха 43 съветници, 3 - с "против" и 6 - с "въздържал се". Вестникът припомня, че предложението до Общинския съвет е направено от кмета на Стара Загора Живко Тодоров за постигнати добри резултати и по-конкретно за отговорността, която поеха и реализираха кметовете на селата за безпроблемното протичане на три избора за народни представители, плюс този за президент на РБългария тази година, в условията на сложна епидемична обстановка. Двама от общинските съветници на БСП поставиха въпроса какво означава "постигнати добри резултати", след което влязоха в полемика за качеството на работата на селските управници. От ДБ и ДПС поставиха проблема за ниското заплащане и на главните специалисти от общинската администрация, бяха изказани намерения за повишаване на заплатите им при гледането на бюджета за 2022 г. В крайна сметка мнозинството реши кметовете на населените места от община Стара Загора да получат 13-а заплата. Такава ще получат и кметските наместници, за което ще бъде издадена нарочна заповед от Живко Тодоров, тъй като по закон местният парламент може да се произнася само за възнаграждения на кметове, избрани на избори, а не за назначени, каквито са кметските наместници.
Спорове в зала предизвикаха и разискваните план-сметки за дейностите по чистотата през 2022 г., както и промяна в числеността на персонала в Звено "Чистота", Звено "Озеленяване и комунални дейности", Звено "Гробищен парк", Звено "Поддръжка на пътно-знаково стопанство" и Зоопарк Стара Загора, считано от 01.01.2022 година. На днешното заседание на Общинския съвет бяха гласувани общо 61 предложения. Съветниците подкрепиха единодушно едно друго предложение на кмета Живко Тодоров - в срок до 30 юни 2022 г. търговците, ползващи общински площи, да заплащат 30% от налога за местни такси. Подкрепено беше и предложение за удължаване с 3 години на срока на действие на договори за наем на търговски обекти (маси) на територията на централен зеленчуков пазар - закрита част. Утвърдени бяха нови цени на билетите на хартиен носител, както и на електронните билети за градската част и извънградската част, както и възможността за преференциално пътуване на учащи, пенсионери и хора с увреждания с автобусен и тролейбусен транспорт на територията на община Стара Загора. С три месеца беше удължен мандатът на Временна комисия за проверка и анализ на временните преместваеми (търговски) обекти на територията на Стара Загора.