Регионалният исторически музей в Кюстендил е домакин на представянето на монографията за късносредновековната църква край село Горановци "Св. Архангел Михаил", съобщиха за "Фокус“ от културния институт. Представянето ще започне от 17.00 часа в конферентната зала на музея. Автори на научния труд са гл. ас. д-р Явор Митов и гл. ас. д-р Светозар Ангелов. В монографията са разгледани историята на храма, живописта, епиграфските паметници и археологическите проучвания, свидетелстващи за живота на хората в тази местност през вековете.

Времето на възникване на храма е спорно. Най-вероятно е изграден през XIII век, за което свидетелства намереният в непосредствена близост монетен материал. При археологически разкопки, проведени в периода 1983 - 1987 година под ръководството на археоложката Живка Въжарова, се установява че храмът е издигнат в границите на антично и средновековно селище. При проучванията се изяснява, че църквата е изградена върху основите на по-ранен храм, датиращ вероятно от раннохристиянската епоха (IV – VI в.). Някои изследователи предполагат, че старият храм е бил разрушен в XII век, по време на печенежките нашествия.

По-късно средновековният храм "Св. Архангел Михаил“ става съборен храм на малък манастир. Не са запазени исторически данни за времето на основаването му. За него научаваме от подробния османски регистър за Кюстендилския санджак от 1570 - 73 г., в който е описан като действащ и заедно със с. Горановци е в състава на нахията Ълъджа - Кюстендил. В османския опис манастирът е записан под същото име - "Архангел“, като по това време в него е живял един монах.  Църквата е художествен паметник на културата с категория национално значение.

Венцеслав ИЛЧЕВ