129 експерти от държавната и местна власт в Русенско преминаха обучение по Закона за защита от домашното насилие през последните два месеца. Инициативата целеше придобиване на нови умения от съдии, прокурори, адвокати, полицаи, социални работници и др. за прилагане на чувствителен към половете подход за превенция на насилието при работата им с уязвими групи, съобщиха от Областна администрация - Русе.

"Темата е много деликатна и изисква особено внимание. Проблемът не трябва да бъде подминавам, а напротив необходим е подробен анализ, който да покаже слабите места на институциите в тази сфера и да се работи за тяхното подобряване“, коментира областният управител Ковачев. "Това е проблем с много тежки социални последици“, допълни още той.

Информационните събития бяха част от проект "Партньорство с кауза“, който се реализира от Сдружение "Център "Динамика“ – Русе в партньорство с Клуб "Отворено общество“ – Русе и Областната администрация. В рамките на информационните сесии бяха разгледани редица реални казуси. Темите, които бяха обсъждани включваха спецификата при работа с деца, жертви и/или свидетели на престъпления или пострадали от насилие, превенцията на агресивно поведение при подрастващите, както и адекватното и навременно предоставяне на психологична, социална и правна подкрепа на пострадали от домашно насилие и на извършителите на такова.

Особено внимание бе обърнато на подходите за ранна превенция при домашно насилие и междуинституционално   сътрудничество, а също и на различните услуги за подкрепа на жертвите от домашно насилие. Част от своеобразния курс включваше и по-тясно профилирани юридически теми, като прилагането на Закона за защита от домашно насилие, както и ролята на координационния механизъм за помощ на пострадали от домашно насилие.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021. Неговата цел е да се предложат нови подходи в работата с уязвими групи жени в региона, чрез включването им в тези процеси, както и да се повиши капацитета на професионалистите за приложението на чувствителен към половете подход за превенция на насилието при работата им.

Припомняме, че от октомври 2022 г. в Русе функционира и уникален по рода си консултативен център за безплатна помощ на жени от уязвими групи, претърпели насилие. Той обхваща територията на всички общини от областта, като за целта при случай на домашно насилие, мобилен екип от Русе се среща с пострадалите и им съдейства по всякакъв начин. До момента от услугата са се възползвали над 120 жени от региона.