Катедрата по социална медицина и организация на здравеопазването в МУ-Варна реализира множество инициативи за насърчаване на здравословния начин на живот като част от отбелязването на 60-тата си годишнина. Всички инициативи са в унисон с мисията на Катедрата да осъществява не само преподаване и научна дейност, но и да насърчава различни активности в подкрепа на здравето.

Приложеният проект, наречен "Предизвикателства за подкрепа на здравето“, е част от тези инициативи. Идеята за него възниква в отговор на последните актуални социологически, демографски и епидемиологични данни, които показват, че българите имат по-лошо качество на живот в сравнение с другите европейци. Според специалистите ниската здравна грамотност и разпространението на поведенческите рискови фактори, включително недостатъчна физическа активност, определят в голяма степен високата заболяемост и преждевременна смъртност. Проучванията показват, че доколкото тези рискови фактори са свързани с личния избор за стил на живот, справянето с тях изисква персоналното участие на хората, но и на семейството и общността. В отговор на тези общественоздравни проблеми, членовете на Катедрата приеха предизвикателството да посветят и споделят свои индивидуални или семейни активности, свързани с укрепване на здравето.

Сред предизвикателствата се открояват тези, промотиращи спортните и двигателните тренировки на открито, четенето на книги, разходки сред природата, посещението на различни културно-исторически и туристически дестинации в България и Европа. Флагчета с логото на Катедрата са развени на връх "Мусала“ в Рила, както и на живописни места с красива природа и лечебни билки в Родопите, а също пред Замъка Нойшванщайн в Бавария, Планината Саос и водопадите Фониас в Гърция. Особено внимание е обърнато на насърчаването на децата да се учат на съпричастност и да помагат в различни семейни и обществени инициативи, да бъдат отговорни като се грижат за природата или домашните си любимци.  

Богатият снимков материал от реализацията на различните предизвикателства става основата на двата постера, чрез които Катедрата споделя с обществото и академичната общност философията, че здравето е не само отсъствие на болест, то зависи от множество фактори, а поведенческите детерминанти са тези, които в най-голяма степен зависят от нас самите и определят качеството на живот.