Представиха в Добрич основни приоритети и възможности по европрограмите, насочени към образователната сфера

©
Експертите от ЦРЧР, в качеството си на Национална агенция за България по програмите Еразъм+ и Европейския корпус за солидарност представиха основните приоритети и възможности през програмен период 2021-2027 г. Програма "Еразъм+“, която е най-голямата на Европейския съюз, подкрепя образованието, обучението, младежта и спорта в Европа. През програмния период 2021-2027 тя ще е по-достъпна за малките организации и за тези без опит, с акцент върху социалното приобщаване, екологията, дигитализацията и активното гражданско участие.
Програмата финансира проекти за образователна мобилност в ЕС или партниращи му държави, както и проектни предложения за международно сътрудничество за повишаване капацитета на партниращите организации, обмяна на добри практики, разработване и трансферирани на иновативни образователни продукти и др. Всички организации, които осъществяват дейност в областта на образованието, обучението, младежта и спорта, могат да кандидатстват за финансиране по програма "Еразъм+“.
Към момента са отворени пет покани за кандидатстване с проектни предложения за мобилност и партньорски проекти в сектор "Младеж", за малки партньорски проекти и за Еразъм акредитация. Повече информация за условията за кандидатстване и допустимост са публикувани на страницата на центъра https://hrdc.bg/.
Присъстващите се запознаха и с програмата "Европейски корпус за солидарност“, която с бюджет от над 1 € млрд. За 2021-2027 г. ще финансира доброволчески проекти на организации и институции, получили "знак за качество“, младежко доброволчество, както и проекти за солидарност, инициирани от неформална група от младежи. Изискванията за подкрепа по програмата и възможностите, които предоставя, са налични на интернет страницата:
https://europeansolidaritycorps.bg/.
Дадени са и практически насоки за кандидатстване по дейност "ТСА“, чрез която всеки може да се включи в безплатни краткосрочни обучения, семинари, тренинги, конференции и др. в цяла Европа. На интернет страницата на SALTO: https://www.salto-youth.net/ са публикувани всички активни обучения. Желаещите да са включат в дейността "ТСА“ могат да прочетат повече на https://s.shopeee.com/Mjbx .
В помощ на потенциалните кандидати, експертите от ЦРЧР дадоха практически насоки за разработването на успешно проектно предложение и избягване на често срещани грешки, както и дискутираха условията за допустимост по програмите.
Срещата продължи с Искра Димова, експерт в ОИЦ-Добрич, която представи възможности за финансиране на образователни организации от Европейските фондове при споделено управление за програмен период 2021 – 2027. Средствата по Програма "Образование“ (ПО) 2021-2027 г. в размер от над 1,8 млрд. лв. са насочени към приобщаващо образование, образователна интеграция, модернизация на образованието и обвързването му с нуждите на пазара на труда.
През 2023 г са планирани да стартират седем процедури на обща стойност 807,1 млн. лв. Министерството на образованието и науката ще бъде конкретен кандидат по процедурите, насочени към подкрепа на децата в предучилищното образование за личностно им развитие, прилагане на компетентностeн модел в образованието, дигитална трансформация и въвеждане на дуално обучение във висшето образование. Общините, детските градини, училищата и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза са допустими кандидати по процедура "Утвърждаване на интеркултурното образование, чрез култура, наука и спорт“, чийто прием е планиран през септември 2023 г.
Бюджетът е над 31 млн. лв., като размерът на безвъзмедната финансова помощ ще е в границите от 100 000 до 391 166 лв. и няма да се изисква съфинансиране от кандидатите. Предвидените дейности включват занимания по интереси; извънкласни дейности; провеждане на културнообразователни инициативи; интензивна работа с родителите и др.
Присъстващите се запознаха с Единните указания за кандидатстване по процедура BG16FFPR003-2.001-Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) на Програма "Развитие на регионите“ (ПРР) 2021-2027 г. Образователните институции могат да бъдат както кандидати с концепции за ИТИ, които включва една или повече проектни идеи за една или няколко дейности/инвестиции, така и партньори в реализацията на ИТИ. От планирания бюджет на ПРР 2021-2027 г. са допустими инвестиции в образователната инфраструктура и оборудване (вкл. училищни автобуси) за предучилищно, училищно и висше образование, вкл. ученически общежития, както и детски ясли и градини.
С ресурс от над 178 млн. лв. ПО 2021-2027 г. ще подкрепи реализацията на концепции ИТИ. Разписаните допустими дейности са за ограмотяване на възрастни, комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията, и развитие на дуалната система за обучение в професионалните гимназии и училища.
Разяснен е също механизма за изпълнение на подход ИТИ и бе разгледан пример за интегрирана териториална инвестиция, обединяваща образователни институции, бизнеса, НПО и общини за осигуряване на равен достъп до качествено образование и повишаване на уменията.
Кандидатстването с концепции ИТИ е до 27.09.2023 г., 17:30 ч. чрез система ИСУН 2020 на следния линк: https://s.shopeee.com/y0F3 .
Записът от инфосрещата може да бъде гледан на Facebook страницата на ОИЦ-Добрич, на следния линк: https://www.facebook.com/oic.dobrch/videos/312707691121435 .