Бюджет на започнатите проекти - така определят бюджета на Пловдив за 2024 година от администрацията на община Пловдив. Проекторамката беше представена на пресконференция пред пловдивските медии. Публикувана е и на сайта на общината, а в събота ще има обществено обсъждане, предаде репортер на "Фокус".

Пловдив ще разполага с 683 918 800 лв., от които 383 772 473 лв. са от държавата. Ръстът от 28 милиона е за завишените стандарти за държавно делегирани дейности. Местните приходи са в размер на 300 милиона, което е по-малко от миналата година, когато са били 324 млн. Изпълнението към 31.12.2023 г. е 212 милиона, като разликата е около 87 млн. Стремим се да се приблим към реалните приходи, коментира заместник-кметът по финанси Женя Петкова

Очакванията на администрацията са да се повиши приходосъбирането.

Местните данъци и такси няма да се увеличават, но ще има актуализация на другите такси, сред което за технически услуги, административни такси, управление на общинско имущество, разрешение за строеж. Наемите на общински жилища са 34 стотинки на кв. метър полезна площ и ще бъдат завишени 100%. Предложенията за актуализация няма да бъдат приети заедно с бюджета, защото трябва да се променят подзаконовите нормативни актове, обясни Петкова. 

Разходната част на бюджета предвижда 41% от средствата да са в сферата на образованието, където има огромно държавно финансиране, 22% - в сектор строителство, благоустройство и комунално строителство. 

Капиталовата програма е в размер на 123 375 273 лева. В бюджета се предвиждат 108 761 615 лв. от общината, а останалата сума е за делегирани от държавата дейности и от дофинансиране на ДДД, със съответното съфинансиране.

Кметът Костадин Димитров обяви обектите: "Модър- Царевец" - 5 301 033 лв., "Хаджи Димитър" – 3 364 000 лв., ул. "Владая" – 2 926 554 лв., от които 1 милион са от държавата. 

Планирани са: Голямоконарско шосе, "Кукленско шосе", бул. "Северен", Дондукова градина и контактната зона около нея, плувният комплекс с 50-метровия басейн, стадионите "Христо Ботев" и "Локомотив", сградата на Хуманитарната гимназия, ДГ "8 март", СУ "Константин Величков", спортният комплекс на езиковите гимназии, достъпна среда на Художествената галерия. 

Кметът Димитров припомни и обектите, които се финансират с пари от държавата - стадион "Локомотив" - 41 млн., стадион "Ботев" - 33 млн., Голямоконарско шосе - 9 млн., инфраструктура в рн "Тракия", кино "Космос", ул. "Славянска", ул. "Генерал Колев", къща "Ламартин". 

В капиталовата програма не са включени реконструкцията на "Рогошко шосе" и завършването на двете спортни зали в "Западен". По думите на кмета, тези обекти ще бъдат включени евентуално при актуализация на бюджета в средата на годината. 

Финансовият вицекмет обясни, че разходи ще се режат от ДМА. "Търсим сигурност в бюджета, да не прекаляваме. Когато имаме преходен период – трябва да сме дисциплинирани" - обясни Петкова.

Районните кметства ще разполагат с бюджет от по 1 милион лева, а по-големите, като "Централен" - 1.5 млн.

Не се предвиждат съкращения на общински служители. Заплатите ще бъдат повишени с 10% със задна дата от 1 януари. Възнагражденията на кмета и районните кметове, които се плащат от държавата, също ще бъдат увеличени.