Представиха изпълнените дейности и резултати по проекта "По-близки и по-успешни в община Смолян"
©
Проектът стартира на 10.01.2022 и приключва на 30.11.2023г. Общата му стойност е 1 573 417,65 лв. от които: 1 183 459.15 лв. по ОП РЧР и 389 958.50 лв. по ОП НОИР.
Присъстващите се запознаха с дейности по проекта е резултати от изпълнението му.
Зам.-кметът Марин Захариев посочи, че този проект има един по-различен подход с финансиране по две програми. Той е свързан със социално уязвими групи. "Чрез реализацията на проекта искахме да достигнем до максимален брой хора и то такива, които се нуждаят от този вид подкрепа. Целта ни беше заедно с институциите от града да покажем колко е важна грижата за уязвимите групи в общината. След изпълнението на проектните дейности се надяваме, че подпомогнахме интегрирането им “, коментира Захариев. Проведени са и две трудови борси.
За 98 хора от уязвими групи беше осигурена заетост за период до 12 месеца от бенефициента и неговите партньори.
За целия период на проекта в гр. Смолян функционираше интегрирана междусекторна социално-здравна услуга с фокус към децата и семействата от уязвимите групи.
Застъпничество е осигурено над 50 лица на лица от ромски произход.
Проведени са 4 обществени дискусии, посветени на проблемите пред интеграцията на ромската общност и преодоляването на съществуващите стереотипи.
Проведени са 2 големи културни събития, посветени на изкуството и традицията на ромите.
В резултат от проведените в детските градини, основните и средните училища дейности по ОП НОИР децата и техните семейства имаха възможност да получат услуги за повишаване на тяхната мотивация за реинтеграция в образователната система, подобряване на образователната среда в детската градина и училилищата, насърчаване участието на родителите в образователния процес за разясняване ползите от образователната интеграция и приемането на различието и преодоляване на негативни обществени нагласи.
Постигнати резултати от изпълнението на дейностите по ОП НОИР са:
- 375 деца и ученици от уязвими групи бяха включени в мерки за образователна интеграция чрез допълнителни занимания по български език и други предмети;
- 308 деца и ученици участваха в дейности за кариерно ориентиране, съобразени с тяхната възраст, интереси и желания.
- За три училища и една детска градина бяха осигурени оборудване и обзавеждане, с което да се подобри образователната среда, в която се обучават деца и ученици от уязвиммите групи - Бяха закупени и предоставени:- 50 лаптопа ,12 мултимедийни дъски, 5 видеопроектори, 3 смарт телевизори и др.
Общата цел на проекта беше създаването и прилагането на ефективен и иновативен междусекторен модел за устойчива социално-икономическа интеграция на хора от уязвимите групи на територията на Община Смолян, насочен към повишаване на качеството на живот и намаляване на бедността.
В резултат от проведените дейности по ОП РЧР се постигна трайна интеграция на пазара на труда на лица от уязвимите групи. По-добро качество на живот и грижа за възрастните и хората с увреждания от маргинализираните групи чрез осигуряването на социално-здравна услуга. Преодоляване на негативните стереотипи спрямо ромската общност и популяризиране на културната идентичност на ромите, като пълноценна част от гражданското общество в Община Смолян и в България.
Община Смолян изпълняваше проекта със съдействието и подкрепата на следните партньори: Министерство на образованието и науката, чрез Регионално управление на образованието – гр. Смолян; Агенция за социално подпомагане, чрез Регионална дирекция за социално подпомагане – гр. Смолян; Агенция по заетостта, чрез Дирекция "Бюро по труда“– гр. Смолян и Регионална здравна инспекция – гр. Смолян.
Партньори за изпълнение на дейностите по проекта са : ДГ "Радост“, ДГ "Веселушко“ ОУ "Юрий Гагарин“- Смолян, СУ "Св. Св. Кирил и Методий“ –Смолян, Професионална гимназия по техника и технологии "Христо Ботев“ –Смолян, ОУ "Св. Св.Кирил и Методий“, ДГ "Дъга, Фондация "Разпространение на знание и социални дейности –Авицена“, и "Боб –Тони“-ООД.