Представиха държавния план-прием за новата учебна година в Кюстендил, предаде репортер на "Фокус“. Това се случи по време на заседанието на Комисията по заетост към Областния съвет за развитие. Председател на комисията е областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. Предложението за държавния план прием за област Кюстендил е на Регионално управление на образованието и включва 36 паралелки в професионални гимназии, профилирани гимназии и средни училища.

Предложени са 22 паралелки за професионално образование, две от тях са в дуална форма на обучение, а останалите – дневна форма на обучение.  

За развитието на жизнеспособен туризъм и възстановяване на традициите в тази област се предлагат специалности към професиите "Организатор на туристическата агентска дейност“, "Ресторантьор“ и "Готвач“. За развитие на конкурентноспособно селско стопанство, преработвателната промишленост, овощарството, подпомагане на селскостопанските производители се предлага специалност "Трайни насаждения“ от професия "Техник – растениевъд“.

За развитие на транспортната инфраструктура и оптимизиране на енергийната инфраструктура се предлагат специалности към професиите "Електротехник“, "Електромонтьор“, "Техник на енергийни съоръжения и инсталации“, Техник на транспортна техника“.

За стимулиране на малкия и среден бизнес, разнообразяване на регионалната икономика и укрепване на бизнес0структурата се предлагат специалности към професиите "Икономист“, "Офис-мениджър“, "Икономист – информатик“, "Организатор Интернет приложения“, "Приложен програмист“, "Компютърен график“, "Техник на електронна техника“, "Техник на компютърни системи“, "Оператор в производството на облекло“.

Включена е и една нова специалност "Компютърна техника и технологии“ от професия "Техник на компютърни системи“, заявена от Професионалната гимназия "Академик Сергей П. Корольов“ – Дупница.

Делът на паралелките за обучение чрез работа е 9,09 % от общия брой паралелки за професионално образование.

Предлагат се и 14 профилирани паралелки в дневна форма на обучение. Те са по чужди езици – английски, испански и немски, математически, софтуерни и хардуерни науки, природни науки, хуманитарни науки и предприемачески.

Стана ясно, че броят на учениците в областта намалява. Прогнозният прием за 2023/2024 година е бил 972 ученици, а тази година седмокласниците са 911.

Беше посочено, че в предложения план-прием е залегнала втората паралелка по английски и немски език в Езикова гимназия "Д-р Петър Берон“. В същото време в ПМГ – Кюстендил се предвижда да има прием само в една паралелка за пети клас. Запазва се паралелката "Компютърен график“ за прием в 8 клас.