"Всички софиянци искаме да чуем какво предстои да свърши МВР, за да се елиминира риска, за да се намалят трагичните инциденти по пътя и да се осигури безопасна среда за гражданите на София", каза още той.
Георги Георгиев припомни, че е поискал още на 7 юли 2022 година от Бойко Рашков, който по това време е бил министър на МВР, а след това и от служебния вътрешен министър, да се удвои живата сила и патрулните екипи на МВР по улиците на София. Той припомни, че Столична община е купила и дарила камери на МВР.
“Ние считаме за невъзможно гражданите на София да се чувстват в безопасност, когато 15 патрулни автомобила бдят за сигурността на пътя. Тези данни за 15 автомобила бяха оповестени публично, след като се случи инцидента на бул. "Черни връх". Искаме да се поставят и повече камери, каза още Георгиев.
"Няма смисъл от война между институциите. Искаме министър Демерджиев да удвои живата сила по пътищата на София. Надявам се да се реагира в спешен порядък. Мисля, че 2 млн. български граждани заслужават лично отношение от министъра на вътрешните работи. Миналото лято поисках от тогавашния министър Бойко Рашков да удвои патрулните екипи в София. Няма да се уморя на повтарям, че 15 патрулни екипа са недостатъчни да следят за реда по улиците на Столичната община, които са с дължина над 3900 км.
Все едно от тук до Бургас и обратно да има по една патрулка и половина, която да следи за движението по магистралата. Държавата трябва да си влезе в правомощията, да използва наличния ресурс или ако няма достатъчно капацитет, да намери решение за това – повече жива сила да следи за сигурността по пътищата“, апелира Георгиев.
Искането на председателя на СОС е по повод трагичния инцидент в столицата, в който млад мъж и млада жена бяха пометени от 18-годишен шофьор на бул. "Сливница". Там вчера бе проведено бдение в памет на загиналите пешеходци, а в рамките на днешния ден отново се очаква такова. Георгиев изказа съболезнования към близките на младежите, които загинаха при катастрофата на 7-и срещу 8-и май и посочи, че целта на изслушването е не да се дискутира какво е направено дотук, а какво ще направи МВР, за да се елиминира риска от инциденти в София и да се осигури безопасна среда за гражданите.
Председателят на СОС припомни
"Очаквам от всички политически сили в Народното събрание подкрепа на законопроекта, внесен, за да дадем достъп на КАТ до цялата инфраструктура, която имат общините“, допълни Георгиев.
Той коментира, че Столична община е купила и дарила камери на МВР. Поставени са и табла, отчитащи скоростта на автомобилите. Председателят на СОС настоява за спешни мерки от страна на МВР, както и за това да се даде пълен достъп на СДВР до всички 600 камери на Столична община.
"Тези 600 камери ще свършат повече работа от трите камери на МВР в София. Градът е раздиран от гонки, изпратили сме десетки писма до органите на реда, защото общината не може да ги контролира, това е работа на МВР. За 6 месеца сме изпратили стотици файлове и данни от 32-те табла, които са монтирани в целия град. Това се прави, за да се знае в кои часови пояси трябва да има повече потрули“, подчерта председателят на общинския съвет.