Предлагат товарните автомобили преминаващи през на ГКПП "Дунав мост“ да се "редят на виртуална опашка"

Среща за функционирането на тир-паркингите в региона свика областният управител на Русе Драгомир Драганов. Пред компетентните държавни институции той настоя за предприемането на незабавни действия по проверка на организацията и режима на изчакване и преминаване на тежкотоварни автомобили в района на ГКПП "Дунав мост“, както и през самия пункт.

По време на срещата, в която участва и кметът на Община Русе Пенчо Милков, Драганов посочи, че местната власт е създала ефективна система, която действително облекчава трафика.

"Всички помним огромните задръствания в района на булевардите "България“ и "Тутракан“. В крайна сметка ефективно решение бе постигнато след намесата на кмета Милков и отпускането на финансов ресурс от държавата в размер на около 3 милиона лева и в момента е неоспорим факт, че тежкотоварните автомобили вече не задръстват основните пътни артерии на вход и изход в града ни“, отчете Драганов.

Справка на "Пътна полиция“ показва, че броят на катастрофите в района на Дунав мост е намалял значително след като тежкотоварните автомобили започнаха да изчакват в паркингите, а не по булевардите. Само по бул. "България“ през 2023 година са се случили с 26 пътнотранспортни произшествия по-малко спрямо 2022 г. От началото на тази година досега катастрофите са 53. Драганов отбеляза, че включването във виртуалната опашка не изисква заплащане на никаква такса.

Областният управител посочи и някои допълнителни мерки, които могат да се предприемат. Според него най-важно за постигане на по-голяма прозрачност при управлението на т.нар. виртуална опашка е талоните за нея да се вземат на място от шофьорите на съответното превозно средство, а не да се дава възможност такива да бъдат вземани от други лица.

"По този начин няма да допуснем например камион, който идва от ГКПП "Капитан Андреево“ да се е сдобил с такъв номер още при тръгването си, намирайки се далеко от Русе и така да се опита да "излъже“ опашката, която вече се е наредила по различните паркинги в Русе“, каза Драганов.

Според него е удачно Министерството на транспорта и съобщенията да получи пълен достъп до софтуера, чрез който се управлява виртуалната опашка, защото това би премахнало всички съмнения за пререждане и "привилегироване“ на определени фирми и лица. Освен това Драганов вижда необходимост от скъсяване на интервала между часа на уведомяване на шофьора на превозното средство за напускане на паркинга и реалното му преминаване през границата. Към момента този интервал е около 11 часа, като това е частично съобразено с евентуални нормативно определени почивки. Това според него ще доведе до дисциплиниране на водачите и избягване на струпване на много превозни средства, неспазили часа си за излизане от паркинга и преминаване на граничния пункт.

От собственици на паркинги в Русенско бе направено предложение да се осигури възможност за по-бързо преминаване през границата на празните автомобили, които не се нуждаят от притегляне.

Не бе подмината и темата за ремонта на Дунав мост. Поради настъпването на есенно-зимния сезон ремонтът на естакадната част на българския участък на съоръжението отново ще се прави на две полета от по 200 метра. Не на последно място областният управител поиска и по-активни мерки на междуправителствено ниво за възобновяване на ферибота между Русе и Гюргево, което се бави вече повече от две години. Той отбеляза, че само в едната посока фериботът може да облекчи с около 30% тежкотоварния трафик от Дунав мост.