За период от 1 май 2022 г. до 30 април 2023 г. населението на Видинска област се е увеличило с над 5500 души. Това показва официална справка предоставена на "Фокус“ от областният управител на Видин Иво Атанасов. Справката е изготвена в резултат на извършена проверка от Областна администрация -Видин от комисии по реда на чл. 996 от Закона за гражданска регистрация (ЗГР) на всички адресни регистрации, извършени в последните 12 месеца, т.е.  за установяване дали е спазен срокът за уседналост на гражданите за участие в изборите.

Резултатите от проверката, областният управител Иво Атанасов е съобщил в края на миналата седмица, по време на работна среща, на която е била  обсъдена подготовката на изборите за общински съветници и кметове на 29 октомври във Видинска област.

Според предоставената справка от проверените всички населени места в 11-те общини на Видинска област:

В община Белоградчик новорегистрирани за периода са 273 жители, от тях регистрирани по настоящ адрес 197 човека, по постоянен адрес - 73. Най-много са регистрираните в общинския център Белоградчик – общо 139 жители.

В най-малката видинска община Бойница - 73 са регистрираните по настоящ адрес и 38 по постоянен. Първенството държи общинският център Бойница – където новодошли да живеят са общо 87 човека.

Община Брегово - общо регистрирани 233 по настоящ адрес и по постоянен - 55. Избралите да живеят последната една година, отново най-много са в общинския център Брегово-общо 75 човека, следва Гъмзово, където са се завърнали 58 човека. 

Логично най-много за периода на проверката са се регистрирали в Община Видин - общо 2 075 по настоящ адрес и 884 по постоянен. За град Видин общо регистрираните са 1935. В град Дунавци "новодошлите“ да живеят са 161 човека.

За община Грамада - 157 са регистрирани по настоящ адрес, 25 по постоянен. Община Димово пък регистрираните са значително повече - 359 по настоящ адрес и 120 по постоянен. В граничната Община Кула - 203 са жителите регистрирани по настоящ адрес и 47 по постоянен.

Община Макреш- общо регистрирани 296 човека по настоящ адрес и 47 по постоянен.

В дунавската община Ново село - 135 са хората по настоящ, 26 постоянен адрес.

Община Ружинци- новорегистрирани са 256 по настоящ адрес и 91 по постоянен и в Община Чупрене- новорегистрирани са общо 135 по настоящ адрес и по постоянен 24.

Логично възниква въпросът дали  Видинска област наистина е станала толкова привлекателно място за живот последната година или чисто и просто се касае за "изборен туризъм“.

Чувствително увеличеният брой на регистрираните жители по настоящ и постоянен адрес в различни населени места на област Видин преди изборите за местна власт на 29 октомври буди основателни съмнения, особено при тежката демографска криза в региона и бързо намаляващото  и мигриращо население. Според така извършената проверка само за година "новодошлите" жители на региона са 5 549. Близо 3000 от тях са се регистрирали в община Видин. Запознати с изборния процес припомнят, че на последните два  местни избора разликата между двамата кандидати за кмет на Видин на балотаж е приблизително толкова гласове. За малките общински центрове и населени места разирката на балотаж между достигнарите кандидати понякога е и по-малко от 10-тина гласа.

Видин явно не в демографска криза, поне според извършените проверки от Областна администрация, каза областният управител на Видин Иво Атанасов и уточни, че е изпратил писмо до кметовете, с копие до ОД на МВР, с което е поискал информация къде в населените места има регистрирани повече от двама човека по настоящ или постоянен адрес.

Областният управител Иво Атанасов апелира към институциите и всички ангажирани с изборния процес, да положат усилия и да осигурят максимална прозрачност на работата и провеждането на едни честни избори. Без усилията на всички нас няма да могат да протекат едни нормални, честни и демократични избори, е категоричен Иво Атанасов.